Ekologické sdružení Deutsche Umwelthilfe (DUH) na základě údajů od restauratérů propočetlo, že se v zemi každou hodinu prodá na 320 tisíc horkých nápojů v papírových kelímcích. Všechny tyto kelímky končí v odpadu, protože je není možné opakovaně použít při zachování hygienických norem.

"Nákup kávy s sebou představuje mimořádnou zátěž pro životní prostředí," uvedlo DUH v tiskové zprávě. Hnutí žádá zavedení kelímků na opakované použití, na které by podobně jako skleněné a plastové lahve od nápojů byla záloha. Jednorázové kelímky chce DUH zpoplatnit 20 centy (5,40 Kč), což by průměrnou cenu kávy v provozovnách rychlého občerstvení v Německu zvýšilo o 15 procent.

Návrh sdružení DUH našel odezvu na berlínské radnici. Zastupitelé obou vládních stran, sociální demokracie (SDP) a Křesťanskodemokratické unie (CDU), Daniel Buchholz a Danny Freymark oznámili, že společně připraví návrh na zdanění papírových kelímků na nápoje v německé metropoli. Pokud by daň činila 20 centů, Berlín by podle nich mohl ročně vybrat 56 miliónů eur (1,5 miliardy Kč).

Německý Spolkový svaz gastronomie ale o smysluplnosti takového opatření pochybuje. Podle nich povede pouze ke zdražení nápojů, problém s nadbytkem odpadu ale nevyřeší. "Když se bude platit 20 centů navíc za kelímek na kávu, neznamená to, že vyhozených kelímků ubude," uvedla mluvčí svazu. Podle ní lze problém s nadbytkem odpadu řešit pouze dlouhodobě výchovou v rodinách.