Firma v první řadě vyrábí motory a tepelně energetické systémy. Nově vyráběné autobusy budou jezdit na ekologický pohon na zemní plyn. Autobusy jsou určeny pro městskou a příměstskou dopravu.

Licenci na výrobu nízkopodlažního autobusu koupila společnost od italské firmy Mauri. "Jako jediní v Česku budeme vyrábět motory i karoserie," uvedl marketingový ředitel společnosti Vlado Murár.

Autobusů s plynovým pohonem v ČR moc nejezdí. Uplatňují se spíš v Evropě, několik jich jezdí v Bratislavě. Z českých měst například ve Zlíně.

Autobusy na plyn jsou trochu dražší

Pořizovací cena ekologických autobusů proti těm běžným vyšší, ale dopravce může získat státní dotaci na nízkopodlažní autobus a další příspěvek za spalování zemního plynu, protože při něm vzniká výrazně méně emisí než u naftových motorů. Podle Murára je levnější i provoz. Rozšíření těchto autobusů ale zatím brání nízký počet čerpacích stanic na zemní plyn.

Společnost Tedom vznikla v roce 1991 v Třebíči. Dnes už má pobočku v Hořovicích na Berounsku a právě v Jablonci nad Nisou. Tam kromě produkce pro vlastní potřebu vyrábí i náhradní díly pro motory značky Liaz.