„Zásoba vody ve vodárenských nádržích je přiměřená nynějšímu ročnímu období a vývoji hydrologické situace. Plní svou hlavní funkci, pro kterou je v nich voda akumulována, tedy úpravu na vodu pitnou,“ potvrdila Právu vedoucí kanceláře generálního ředitele Povodí Vltavy Michaela Šeborová.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Na dotaz, zda přesto nehrozí, že vody pro vodárenské účely bude nedostatek, Šeborová odpověděla: „Přítoky do nádrží jsou menší, a tak se zvolna prázdní. Dostatek vody pro vodárenské účely je ale zabezpečen. Neměla by s vysokou pravděpodobností dojít, i kdyby se takové sucho opakovalo více let za sebou.“

Podobná situace je v Povodí Moravy, jež ale už 23. července vydalo doporučení k omezení spotřeby povrchové vody. „Průtoky ve vodních tocích jsou ve srovnání s dlouhodobými letními průměry výrazně nižší,“ zdůvodnila to mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomičková.

Zákaz mytí aut

Zatímco povodí mohou jen doporučovat, starostové mají pravomoc odběr přímo zakázat. Vodu z povrchových toků, tedy řek a potoků tak nyní nesmějí lidé čerpat například v Rožnově pod Radhoštěm, Vsetíně či Novém Hrozenkově.

V řadě obcí po celém Česku zakázaly vodárenské společnosti domácnostem pod hrozbou pokuty napouštět vodou z kohoutků bazény, zalévat jí zahrady a mýt auta. Tak je tomu třeba v Mníšku pod Brdy či v Sedlčanech. Lidé ale tyto zákazy často nedodržují, navíc jsou v reálu nevymahatelné.

Obyvatelům se také pranic nelíbí, že podobná omezení neplatí v nynější mimořádné situaci i pro průmyslové podniky. Například ve Zlíně je největším odběratelem vody zdejší teplárna, které se žádné omezení netýká.

Kapacita sítě má své hranice

Pokud jde o vodu k pití, vaření a mytí, té bude podle vodárenských společností nadále dostatek. Týká se to i hlavního města Prahy, které je zásobováno úpravnou Želivka, odebírající vodu z nádrže Švihov. Celkový objem této nádrže je 309 miliónů metrů krychlových a zatopená plocha činí 1602 hektarů. Dalším zdrojem pro Prahu je vodárna Káraný, jež dodává směs podzemní a infiltrované vody z Jizery. Ani zde problémy zatím nejsou.

Středočeské vodárny (SVAS) zase upravují vodu z nádrže Klíčava a velký podzemní zdroj mají v Mělnické Vrutici. „Naši zákazníci nemusejí mít ani v tomto horkém létě obavy, nedostatek vody jim nehrozí. Jímací vrty jsou hluboké kolem 60 metrů a odebírají podzemní vodu z velké hloubky. Ani v nejsušším létě tak nevyschnou,“ ujišťuje provozní ředitel SVAS Pavel Pobříslo.

Problémy ovšem občas nastávají, když se v dané obci v určitou hodinu prudce zvedne spotřeba pitné vody a přesáhne kapacitu místní distribuční vodárenské sítě.  Hrozí to zejména v odpoledních hodinách, kdy lidé po návratu ze zaměstnání houfně zalévají zahrádky. Zákazy a omezení, k nimž teď obce přistoupily, tedy mají určitě smysl a vyplatí se je dodržovat.