Fúzi obou finančních institucí povolil už včera japonský nejvyšší soud.

Pohlcená UFJ Holdings je čtvrtou největší bankou v Japonsku. MTFG je druhá největší. Ústav, který jejich sloučením vznikne, bude spravovat aktiva ve výši 1,4 biliónů eur, což je asi 45 biliónů korun.

Dosud byla největší finanční skupinou na světě americká Citigroup, do níž patří i Citibank, která má pobočky i v ČR. Citigroup spravuje aktiva ve výši asi 31 biliónů korun.

UFJ převzetí silnější bankou zachránilo před krachem. Na jejím kontě se totiž hromadí špatné úvěry. I přesto, že je na trhu až čtvrtou bankou, má více než 500 poboček a velmi silnou pozici na významném čínském trhu. Větší Mitsubishi Tokio má poboček jen něco přes 300.

Zájem o fúzi měla i banka Sumitomo

Proti spojení obou bank protestoval jejich konkurent Sumitomo Trust. Tvrdil, že UFJ mu už dříve slíbila, že se spojí s ním. Tokijský okresní soud mu dal za pravda, nejvyšší soud ale v odvolání řekl, že dohoda není platná. Spojení MTFG a UFJ tak nic nebránilo.

Společnost Sumitomo i přes toto rozhodnutí prohlásila, že se bude i nadále snažit prosadit svůj návrh na převzetí UFJ. Analytici uvedli, že pokud hodlá Sumitomo zůstat ve hře, musí přesvědčit UFJ a investory, že její nabídka je hodnotnější. Spojení firem Sumitomo a UFJ by rovněž vytvořilo největší banku na světě.