Ministerstvo proto požádá o navýšení příspěvku od státu k fondu o zhruba deset miliard korun, uvedl na středečním setkání s novináři ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

"Navýšení peněz je v našem zájmu i z hlediska čerpání evropských fondů z operačního programu doprava," uvedl Ťok. Pokud by rozpočet zůstal na nynějších číslech, musel by resort vybírat mezi připravovanými stavbami, které bude možné začít stavět, a stavbami, jež bude muset kvůli nedostatku peněz odložit.

Zpožďování výstavby ale ohrožuje čerpání dotací z EU, které je vázáno na konkrétní časové období. Věří proto, že se mu podaří na navýšení peněz dohodnout s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Ministerstvo financí jednání o rozpočtu fondu ve středu odmítlo komentovat.

Jak na snadnou směnu pozemků

Ťok také informoval o tom, že jeho ministerstvo hledá způsoby, jak urychlit směny pozemků pod plánovanými komunikacemi. Náhradní pozemky místo peněz chtějí majitelé především v trase plánované rychlostní silnice R6. Ta by se v příštím roce měla rozšířit o tři další úseky. Na nich je v současnosti vykoupeno zhruba 80 procent pozemků. Ministr dopravy o problematice R6 jednal ve středu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Podle Ťoka se nyní úřad pokouší zavést trojsměny, kdy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem staveb, nebude muset od Státního pozemkového fondu volné pozemky kupovat a ty potom směňovat s vlastníky pozemků pod plánovanými komunikacemi.

"Převedení pozemků přímo novému majiteli bez prostředníka (ŘSD) by bylo rychlejší a jednotlivé složky státní správy by si nemusely zbytečně přeposílat peníze," doplnil Ťok.

V současnosti je čtyřproudá R6 pouze mezi Prahou a Novým Strašecím na Rakovnicku a pak mezi Karlovými Vary a Chebem. Ve výstavbě je nyní úsek mezi Lubencem na Lounsku a Bošovem, který měl být podle harmonogramu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončen letos v říjnu. Napřesrok má na tuto stavbu navázat výstavba úseku obchvatu Lubence a rovněž má být zahájena výstavba rychlostní komunikace z Nového Strašecí k Řevničovu, kde vznikne obchvat obce.

Kvůli urychlení příprav nyní hodlá ministerstvo zahájit práce na vypsání výběrového řízení ještě před dokončením výkupu pozemků, aby soutěže na zhotovitele staveb mohly být vypsané ještě letos nebo na začátku příštího roku. Zároveň pracuje i na vydání stavebních povolení, dodal Ťok.