Hlavní obsah

Přízrak grexitu znepokojuje oslabenou Itálii

Právo, Novinky, Josef Kašpar

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Řím

Případný odchod Řecka z eurozóny by mohl spekulanty podnítit k útokům na Itálii, obává se šéf italské státní banky. Italský dluh letos vyšplhal na 132 procent HDP, dluh Řecka je 180 procent HDP. Italové jsou přitom po Německu a Francii třetím největším věřitelem Řecka.

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Řecká vlajka před budovou europarlamentu v Bruselu

Článek

Italský premiér Matteo Renzi neustále opakuje, že „naše situace je zcela jiná než v roce 2011, Itálie provedla bolestné reformy a naše finance jsou v pořádku, bez ohledu na vysoký státní dluh“. I jeho ministr financí Pier Carlo Padoan říká, že „eventuální odchod Řecka ze společné evropské měny, který si nepřejeme, by mohl způsobit potíže, ale ty bychom bez problémů mohli zvládnout“.

Ale tak úplně bezbolestné by to nebylo, jak přiznal guvernér italské státní banky Ignazio Visco: „Nejde o to, že Řecko dluží Itálii 38 miliard eur, jsme třetím největším věřitelem po Německu a Francii. Odchod Řecka by prokázal, že účast na společné měně není nezvratná, což by mohlo světové spekulanty podnítit k útokům na Portugalsko, Španělsko a možná i na nás. Na rozdíl od roku 2011 máme k dispozici velmi silnou obrannou hráz, ale mohlo by to stát hodně peněz.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Foto: David Ryneš, Novinky

Komu dluží Řecko

Pohled na milánskou burzu to jen potvrzuje – úrokový rozdíl mezi německými a italskými státními úpisy okamžitě stoupl, což automaticky znamená, že splácení vysokého státního dluhu opět trochu podražilo.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Řečtí důchodci čekají před zavřenou bankou na své penzeVideo: Reuters

Itálie se během dramatických dní minulého týdne snažila sehrát roli zprostředkovatele mezi aténskou vládou a skupinou zemí, které se na Tsiprasovu politiku dívají velmi negativně, přestože Renzi několikrát potvrdil, že „pravidla hry musejí dodržovat všichni“. „Nevím, jak bych mohl vysvětlit našim důchodcům naši tvrdou reformu, podle níž se do důchodu jde dnes ve věku 66 let a 4 měsíců, když Řecko toleruje něco jiného,“ řekl.

Německo pod palbou

Nicméně nechybí ostrá kritika na adresu Bruselu a hlavně Berlína. Lapidárně to vyjádřil bývalý levicový premiér Massimo D’Alema: „Helmut Kohl během jedné noci rozhodl, že východoněmecká marka bude platit jako jedna západoněmecká. Bez ohledu na názory ekonomů, že to nejde. Stálo to úsilí a peníze a hospodářství bývalé NDR se postavilo na nohy. Kdyby byl požadoval politiku ‚krev a slzy‘ po občanech bývalé NDR, ocitli by se v situaci dnešního Řecka. Jenže Angela Merkelová není Kohl, on měl vizi. Nešlo mu jen o účty.“

Někdo mu odpověděl, že „Řekové nejsou Němci“, ale nad tím exkomunista D’Alema mávl rukou.

Reklama

Související témata:

Související články

Australan spasí zoufalého řeckého důchodce

Ta smutná fotografie obletěla svět. Řecký důchodce Giorgos Chatzifotiadis (77) sedí zdrceně před pobočkou banky v Soluni. Pláče. Z rukou mu vyklouzly průkaz...

Výběr článků

Načítám