V letošním roce chtěla země vydat na olympijské projekty vydat 1,4 miliardy eur, což je v přepočtu asi 44,5 miliardy korun. Ve skutečnosti se ale náklady jen tento rok vyšplhaly až na tři miliardy eur, což je téměř 100 miliard korun.

Rozpočtový deficit země tak letos, stejně jako loni, překročí tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a tím poruší i Pakt stability, který platí v zemích jednotné měny euro. "Rozpočtový deficit směřuje ke čtyřem procentům, možná trochu výše," řekl agentuře Reuters náměstek řeckého ministra financí Petros Dukos.

Deficit země překročila už v loňském roce a nyní má ještě tři měsíce na to, aby EU vysvětlilo, jak chce schodek snížit. Řecko ale nebude samotné, schodky překročí například i Německo a Francie, kterým už ale hrozí od Unie sankce.

Návštěva olympiády spíš odrazuje

Jedna z nejmenších zemí, v nichž se kdy letní hry konaly, chtěla původně v souvislosti s olympiádou vydat 4,6 miliardy eur. Tento rozpočet už ale dávno neplatí. Celkové náklady se budou pohybovat kolem deseti miliard eur. Miliardu přitom spolknou náklady na zajištění bezpečnosti akce.

Řecku navíc hrozí, že investice vložené do olympiády se nevrátí v takové míře, jak země čekala. Všechny okolnosti lidi od návštěvy spíš odrazují. Cestovní kanceláře v době her do Řecka raději zájezdy nepořádají, média vytváří dojem, že v zemi panuje chaos a nic nefunguje.

Ke všemu sehnat ubytování v samotných Aténách je těžká věc. Ne že by hotely nebyly volné, ale málokterý turista si může dovolit platit za průměrný hotel 500 eur za noc. Levnější ubytování lze sehnat v širším okolí Athén, ovšem s tím rizikem, že se návštěvníci budou muset ke sportovištím dopravovat desítky kilometrů. Někteří turisté stále doufají v to, že volná místa donutí hoteliéry pokoje na poslední chvíli zlevnit.

K pozitivnímu obrazu nepřispěje ani dopravní zmatek, který ve městě běžně panuje, teploty přesahující ve stínu čtyřicet stupňů, prašné prostředí a nestálé stávky zaměstnanců. Hoteliéři nyní dokonce vyhrožují, že budou stávkovat i během olympiády, pokud se jim nezvednou mzdy. Příplatky chtějí i zdravotníci a řidiči městské hromadné dopravy.

K dostání je ještě polovina vstupenek

Organizátoři olympiády ještě neprodali více než polovinu vstupenek. U nich se nedá říci, že od koupi odrazuje cena. Cena některých z nich už klesla na několik euro. Jejich prodeje ale každým dnem stoupají. Organizátoři proto doufají, že do začátku soutěží, jich většinu prodají a hlediště nebudou poloprázdná.

Pořadatelé v minulých dne vyzkoušeli i olympijskou městskou dopravu s vymezeným zvláštním pruhem pro autobusy. Doprava po městě, jak se podle zkoušek zdá, by nakonec měla být bez problémů.