Šéfka MMF Christine Lagardeová už dopředu avizovala, že fond Řecku termín neprodlouží.

S neuhrazenou splátkou se tak Řecko stalo první vyspělou ekonomikou, která včas nezaplatila půjčku od MMF. Přidalo se po bok zemí, jako je Zimbabwe, Súdán či Kuba.

Atény se do konce června nedohodly se svými věřiteli na prodloužení záchranného programu a uvolnění zbývajících peněz ze slíbeného záchranného úvěru a další osud těžce zadlužené země je zatím nejistý.

ČTĚTE TAKÉ
Řecko dluží částku ve výši tří rozpočtů ČR, nejvíc Německu
Rating Řecka i tamních bank klesá

V úterý Řecko předložilo mezinárodním věřitelům nový návrh, na jehož základě chce získat další finanční pomoc v hodnotě 29,1 miliardy eur (794 miliard Kč). Atény žádaly několikadenní prodloužení stávajícího mezinárodního záchranného programu a nový dvouletý program financování a restrukturalizace dluhu. [celá zpráva]

Další jednání ve středu

První požadavek, tedy prodloužení programu, věřitelé odmítli jako technicky již neproveditelný, u druhého požadují podrobnosti, zejména co výměnou nabízí Řecko. Zabývat se jím hodlají již ve středu, ale fakticky reagovat chtějí až po výsledcích nedělního řeckého referenda o spolupráci s věřiteli. [celá zpráva]

Video

Expirované video

Desetitisíce Řeků demonstrovaly v úterý večer v Aténách proti vládě a na podporu Evropské unie

Zdroj: Reuters

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od té doby zemi drží nad vodou zahraniční věřitelé, tedy partneři z Evropské unie, Evropská centrální banka, a MMF.

Řecko od věřitelů dostalo ve dvou kolech slíbeno 240 miliard eur. Státní dluh Řecka dosahuje asi 320 miliard eur a je druhý největší na světě za Japonskem.