Řidiči taxi ve čtvrtek zablokovali přístup na všechna letiště a vlaková nádraží v Paříži a dalších městech. Na několika místech proti nim zasahovali těžkooděnci – to když se protestující například snažili převracet auta nenáviděné konkurence.

Taxislužbám vadí, že americká společnost, především její řidiči, nepodléhá stejným povinnostem jako ony, a je tedy nekalou konkurencí. I soudy se snaží Uber omezovat, v zemi ale služba stále funguje a další města s firmou podepisují smlouvy.

Uber sám službu označuje jako zprostředkování spolujízdy, nikoliv jako taxislužbu. Lidé jej využívají, protože je levnější. Vůz si mohou objednat pomocí aplikace v telefonu.

Protesty taxikářů v Paříži

Protesty taxikářů v Paříži

FOTO: Charles Platiau, Reuters

Téměř sto řidičů zaměstnaných u americké společnosti se v posledních týdnech stalo terčem napadení. Zraněn byl dokonce i jeden zákazník, který si služby chválil.

Firma podniká i v České republice, oficiálně jako zprostředkovatel přepravy. Město Praha řeší, jak situaci zvládnout. Podle něj by řidiči měli mít schválený taxametr a být označeni jako taxi. V Uberu jako taxametr funguje zmíněná aplikace.

Služba byla soudem zakázána v Německu, Španělsku a v Nizozemsku. [celá zpráva]