Umožňuje to nový program státní agentury CzechInvest zaměřený na podporu tvorby nových pracovních příležitostí v regionech, kde je nejvíce nezaměstnaných.

Pozornost většího počtu investorů by se tak ještě více mohla obrátit k severozápadu Čech, severní Moravě a Hodonínsku. Dotaci 200 tisíc korun na jedno nově vytvořené pracovní místo a až 30 tisíc korun na rekvalifikaci a školení zaměstnanců tam nyní mohou firmy získat snadněji než doposud.

Program by měl platit do roku 2006. CzechInvest odhaduje, že během této doby bude realizováno nejméně 100 investičních projektů, které by mohly vytvořit minimálně 3200 přímých pracovních míst a další pracovní příležitosti vzniknou v návazných službách a dodavatelských firmách.

Stačí deset miliónů

Dosavadní systém investičních pobídek byl totiž nastaven hlavně pro velké investory, kteří dosud museli v postižených regionech investovat nejméně 100 miliónů korun. V novém programu je však tento limit snížen na 10 miliónů korun. 

"Po vstupu do EU k nám bude přicházet stále víc menších zahraničních firem. Smyslem programu je nalákat je do těchto strukturálně postižených regionů," řekla Právu mluvčí CzechInvestu Jana Víšková. 

Alespoň pět miliónů korun vložených do investice musí přitom pocházet z vlastních zdrojů společnosti. K vytvoření nových pracovních míst se musí firma zavázat v dohodě s příslušným úřadem práce. 

"Kritéria pro získání investičních pobídek jsou teď tedy mnohem mírnější, než tomu bylo doposud a jsou tak dostupnější i pro české firmy střední velikosti," upozornil ředitel divize podpory investic CzechInvestu Jan Hanzl.

Stát citelně ušetří

Přestože se může zdát, že dotace opět zatíží státní kasu, opak je pravdou. "Vzhledem k nákladům státu na jednoho nezaměstnaného, které jsou odhadovány na přibližně 170 000 Kč ročně, je předpokládaná úspora prostředků ze státního rozpočtu na každém pracovním místě až 300 tisíc korun," vysvětlil Hanzl.

V novém programu je totiž podle něj zakotvena podmínka zachovat vytvořená pracovní místa minimálně po dobu tří let.

CzechInvest už přijal první žádosti o poskytnutí investičních pobídek podle těchto nových pravidel. Mezi první uchazeče o tuto podporu patří například výrobce potravinářských strojů Kornfeil, liberecký producent cukrovinek Candy Plus, české masokombináty Maso Hodonín, Kostelecké uzeniny a další.

"I když první zájemci o tento druh veřejné podpory podnikají převážně v oblasti potravinářství, rozhodně to neznamená, že by byl tento program určen jen pro tento sektor," zdůraznil ředitel odboru trhu práce ministerstva práce a sociálních věcí Miroslav Přibyl.

Veřejnou podporu může podle něj získat každá firma, která investuje do zpracovatelského průmyslu, centra sdílených služeb nebo centra zákaznické podpory.