Evropská komise začala již v roce 2007 omezovat maximální výši roamingových poplatků. "Od druhého čtvrtletí 2017 roamingové poplatky v EU pravděpodobně zmizí," řekl Oettinger. "Evropská komise, vlády 28 členských zemí a Evropský parlament se na tom pravděpodobně již velmi brzy dohodnou," dodal.

Je ale otázkou, zda v tomto případě není přání otcem myšlenky. Totéž slibovala již Oettingerova předchůdkyně v úřadu, Nizozemka Neelie Kroesová.

Rada EU, kde zasedají ministři zastupující vlády členských států, na jaře rušení roamingu zablokovala a doporučila Evropské komisi, aby o něm znovu jednala až v roce 2018. [celá zpráva]

Do té doby by podle návrhu Rady mělo být volání po EU za „domácí ceny“ jen do určitého počtu minut a objemu dat. Tyto limity ale dosud neupřesnila. Nyní jedná na kompromisu s europoslanci, kteří požadují zrušení roamingových poplatků alespoň do konce příštího roku.

Telekomunikační sektor plány na zrušení roamingových poplatků ostře kritizuje. Operátoři se obávají, že by tak lidé třeba v západní Evropě snadno mohli volat za nejnižší ceny v Unii, jaké platí třeba v Rumunsku či Bulharsku. Hrozí prý, že tak nebudou mít peníze na rozvoj sítí. Někteří odborníci varují, že mobilní operátoři by zrušení roamingových poplatků mohli kompenzovat všeobecným zdražováním svých služeb.