„Zdrojem systémového rizika se mohou stát očekávání ohledně dalšího růstu cen nemovitostí v kombinaci s příznivými podmínkami na trhu úvěrů na bydlení. Tyto úvěry se stávají dostupnější i pro skupinu dlužníků s nižší úrovní a stabilitou příjmů,” uvedla na svých stránkách ČNB.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Národní banka hodnotí nastavení standardů u úvěrů na bydlení jako převážně konzervativní. U struktury nově poskytnutých úvěrů ale pozoruje nárůst jejich rizikového profilu.

„Vzhledem k tomu, že představují největší část úvěrového portfolia bank, považuje ČNB za nezbytné použít sadu doporučení jako preventivní nástroj, jehož smyslem je snížení rizik spojených s poskytováním úvěrů na bydlení v dalších letech,” uvedl mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann. Konkrétně jde například o novou metodiku k přezkumu a vyhodnocování rizika nebo doporučení, aby splatnost úvěrů na bydlení nepřesáhla 30 let.

České banky odolnější

Vůči možné další krizi v Evropě jsou ale banky v Česku podle zprávy ještě odolnější než dosud.

Banky zvýšily kapitálovou přiměřenost a likviditu a s rezervou plní nová evropská regulatorní pravidla.

Oživení v Evropě ale podle ČNB nemá pevné základy, a proto zůstává hlavním rizikovým scénářem pro domácí finanční sektor obnovení ekonomické recese. Na takový případný vývoj mají ale banky i pojišťovny připravený dostatečný kapitálový polštář, uvedla centrální banka.