Česko má podle Singera za sebou nejdelší recesi, která se zdá být u konce. O ukončení krize svědčí řada čísel z české ekonomiky, uvedl guvernér. "Největším překvapením je trochu nižší růst mezd. Je vidět, že krize byla hluboká," dodal. Podle něj se ale na druhé straně vyčerpává volná pracovní síla.

Nezaměstnanost se v květnu v ČR snížila na 6,4 procenta z dubnových 6,7 procenta. Bez práce bylo 465 689 lidí, což je nejméně od června 2009. Volných míst bylo 92 701, tedy nejvíce od prosince 2008. [celá zpráva] Podle Singera nezaměstnanost bude dál klesat až k pěti procentům v příštím roce, což povede k růstu mezd. Letos v prvním čtvrtletí stoupla průměrná mzda meziročně o 2,2 procenta a podle analytiků růst mezd zaostává za tempem ekonomiky. [celá zpráva]

Singer připomněl, že ČNB pro příští rok očekává více než tříprocentní růst českého hrubého domácího produktu. Zvyšovat by se měly také výstupní ceny podniků o dvě procenta.

Intervence předčasně neukončí

Guvernér centrální banky také zopakoval její dlouhodobé stanovisko ohledně devizových intervencí. ČNB je neukončí dříve než ve druhé polovině roku 2016.

"Nevím, co by se muselo tak strašlivého stát, že bychom to měli ukončit dřív," uvedl Singer. ČNB reálně intervenovala prodejem zhruba 200 miliard korun za devizy naposledy v listopadu 2013. Hrozba intervencí prodejem korun, kterých může ČNB natisknout prakticky neomezené množství, ale působí na trh jako psychologický faktor, který brání v posílení pod 27 korun za euro. Česká měna proto poslední měsíce jen mírně kolísá v pásmu 27,20 až 27,50 korun za euro.

Ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub řekl, že aktuální hodnota kurzu koruny není dramaticky podhodnocena. Po uvolnění kurzu očekává v delším období posílení měny o 1,5 až dvě procenta.