Státní rozpočet by navýšením poplatku mohl získat ročně 8,4 miliónu korun. Výrobci balených vod s takto vysokým zvýšením poplatku nesouhlasí a zvažují, že zvýší cenu minerálek na trhu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) však k tomu není žádný důvod. Vyšší poplatek se podle něj do ceny litru balené vody promítne ve zlomcích haléře.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle Svazu minerálních vod (SMV) zdražení dopadne zejména na menší výrobce, ti možná přestanou část zdrojů využívat a starat se o ně. U minerálních vod se totiž neplatí za skutečně odebrané množství jako u ostatních podzemních vod, ale za maximální povolené množství. Skutečný odběr je vždy menší. Podle předsedkyně SMV Jany Ježkové se z povoleného odběru vyčerpá v průměru 45 procent, cena za kubík odebrané vody tak podle ní vlastně stoupne na 13 korun.

Roční maximální povolené množství materiál neuvádí, ze zvýšení ceny a přínosu pro státní pokladnu lze dovodit, že ročně je v ČR výrobcům minerálek povoleno čerpat asi 2,8 miliónu m³ minerálních vod.

Podle lázeňského zákona je zdrojem přírodní minerální vody podzemní voda původní čistoty, stálého složení a vlastností, která má z hlediska výživy fyziologické účinky dané obsahem minerálních látek. Čerpá se z vrtů hlubokých až několik set metrů, takže je vyloučena přítomnost hormonálně aktivních látek. Pití této vody je doporučeno při sportu i v dietologii. Tato voda je také rezervou pro případ, kdy by jiné druhy podzemní vody byly znečištěny.