Požadavky věřitelů jsou totiž přísnější, než byly vůči předchozí vládě. Plán ale vychází z nejnovějších ekonomických ukazatelů země, která proti loňským optimističtějším předpovědím znovu upadá do recese a není schopna dosáhnout alespoň minimálního primárního přebytku.

Pokud by Řecko plán přijalo, mezinárodní věřitelé slíbili, že země dostane vedle 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z nevyčerpaného programu ještě 10,9 miliardy eur z nevyužitých fondů na záchranu řeckých bank. Řecku by to umožnilo pokrýt finanční potřeby na červenec a srpen.

"Návrhy předložené věřiteli jsou nerealistické," řekl Tsipras. Požadavkům, které premiér označil za "vyděračské", se země nepodrobí. Není prý "jediného řeckého poslance, který by hlasoval pro zvýšení ceny elektrického proudu o deset procent".

Tsipras doufá, že věřitelé plán zase stáhnou. "Nastal čas, aby všichni jak v Řecku, tak v Evropě dokázali, že hledají řešení, nikoli že usilují o ponížení jednoho národa. Jinak dosáhnou zcela opačného účinku," prohlásil.