O Jahnovi se na začátku týdne spekulovalo, že by mohl být ministrem průmyslu a obchodu. Resort ale nakonec zřejmě získá poslanec ČSSD Jan Mládek.

"V obou případech jde o fundované odborníky se zdravým názorem na fungování moderní ekonomiky, řekl hlavní ekonom Raiffeisenbank Ivo Nejdl.

"Jahn je světaznalý člověk, který může přinést nový vítr," prohlásil předseda Sdružení podnikatelů ČR Bedřich Danda. Na druhou strana tvrdí, že dosavadní ministr průmyslu a obchodu Milan Urban posunul řadu věcí dopředu. "Neměnil bych ho," poznamenal Danda.

Neznámý poslanec

Pravděpodobný ministr průmyslu Jan Mládek je nyní členem dvou sněmovních výborů, rozpočtového a zahraničního. Je také místopředsedou stálé komise pro bankovnictví. Ve sněmovně nyní leží jeho návrh zákona o konkurzu a  vyrovnání.

"U Mládka hodnotím jako výhodu především to, že je ekonom. Navíc je to politik s praktickými i regionálními zkušenostmi, které by mohl v pozici ministra zúročit," reagoval prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Nová tvář v politice

Jahn nastoupil do Czechinvestu v roce 1994 jako čerstvý absolvent VŠE. V agentuře prošel vedoucími funkcemi v odděleních marketingu a investičních projektů na zelené louce. V roce 1996 založil v Chicagu zastoupení Czechinvestu, které řídil až do podzimu 1999. Po návratu do Prahy se ujal vedení agentury. Jen za první pololetí tohoto roku agentura přilákala do země investice za 27 miliard korun.

V politice bude úplně novou tváří společně s Františkem Bublanem, který by se měl stát ministrem vnitra. Nyní řídí Úřad pro zahraniční styky a informace. Ani Jahn, ani Bublan nejsou členy žádné politické strany.