Údaje v pátek zveřejnila Česká národní banka. Spotřeba domácností dlouhodobě patří k významným faktorům, které táhnou dopředu celou českou ekonomiku.

"Domácnosti si půjčují stále více peněz, ale jejich zadluženost je asi pětkrát nižší než ve vyspělých zemích eurozóny," řekl hlavní analytik ČSOB Petr Dufek. Za pozitivní zprávu označil skutečnost, že se lidé nezadlužují kvůli spotřebě, ale kvůli bydlení.

Hypoteční úvěry představují skoro 65 procent všech bankovních půjček domácnosti. Za poslední rok tvoří úvěry na bydlení dokonce 84 procent nových úvěrů, tedy asi 56 miliard korun. Silné ročníky jsou nyní ve věku, kdy si zařizují vlastní bydlení.

Dalším důvodem je to, že základní sazba České národní banky, i přesto, že ji v červnu zvýšila na 2,25 procent, je stále nízká. Brát si úvěry je tak stále velmi výhodné.

Lidé méně ukládají

Naopak ukládat peníze ať na běžné účty či termínované vklady se příliš nevyplatí, protože úročení takových úspor není příliš velké. Lidé tak v bankách nechávají stále méně peněz a raději je utrácí.

Vklady domácností se splatností poklesly meziměsíčně o 2,3 miliardy na 452,1 miliardy korun. Objem peněz, které měli lidé uloženy na vkladech s výpovědní lhůtou, se snížil o 428 milionů na 176,5 miliardy korun.