Při raziích na západočeských tržnicích v posledních týdnech zabavili celníci a pracovníci ČOI tisíce kusů textilu s padělanými značkami v hodnotě stovek miliónů korun.

Dříve se všechno zboží muselo zničit, protože jeho další používání by porušovalo ustanovení o ochraně duševního vlastnictví. Nekvalitní napodobeniny by mohly poškodit značku výrobce.

Podle nového zákona ale může ČOI nabízet zabavený textil například dětským domovům, které si o to požádají. "Podají si přihlášku, a když splní podmínky stanovené zákonem, my jim zabavené zboží předáme," popsala mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Značky se musí odstranit

Samy domovy musí padělané značky z textilu a obuvi odstraňovat. Buď je odpárají nebo přešívají a pak je označí značkou "humanita".

"Pokud to nejde, aniž by se zboží poškodilo, tak nám ti lidé zboží vrátí, abychom ho zničili, případně prokážou, že jej sami zničili," dodala Fléglová. Zájem o textil je podle ní velký. "Rozhodně větší, než můžeme pokrýt."

Práce se malým domovům nevyplatí

Ředitelka dětského domova Domino v Plzni Eva Dvořáková Novinkám řekla, že jejich zařízení možnost požádat o zabavený textil z tržnic nevyužívá. "Dělali jsme to asi před sedmi lety, než se to zakázalo, ale dostaly se nám většinou nadměrné velikosti, pro které jsme neměli využití," řekla Dvořáková.

Nynější proces, kdy by si domov musel zajistit odstraňování značek a nakonec by stejně většinu zboží vrátil, protože značky bez poškození sundat nejdou, se podle ní nevyplatí.

Například u obuvi totiž značka bez poškození sundat nejde. Většinou je totiž vytlačená na podrážce. Stejně tak je vytlačená na zipech, případně vlisovaná v oblečení.

"Lidé nám nosí oblečení svých dětí, ze kterého vyrostly. Tím nám velmi pomáhají a samozřejmě jim děkujeme," popisuje Dvořáková jinou cestu, jak domov získává oděvy.

Cesta k potřebným trvá měsíce

Zboží ze zátahů v minulém týdnu se k dětem může dostat za několik týdnů. Podle Fléglové záleží na tom, zda ČOI zná identitu člověka, který zboží prodával. Pokud ne, protože při razii například utekl, dostane se zboží do domovů přibližně za dva měsíce. Pokud inspekce majitele zná, trvá to ještě déle, protože má možnost proti řízení podávat odvolání.