"Kroky exekutorů nesměřují k zablokování bankovních účtů ani ekonomických aktivit dceřiných firem Jukosu," řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti. Odmítl tak středeční prohlášení firmy, podle něhož soudní exekutoři nařídili firmě zastavit prodej veškerého majetku, a tedy i ropy.

Jukos to však interpretuje tak, že úřady ustoupily poté, co viděly, jaké pozdvižení jejich krok vyvolal. "Ministerstvo spravedlnosti oficiálně odvolalo zákaz převodů majetku, uvaleného předtím na Juganskněftěgaz, Samaraněftěgaz a Tomskněfť (tři hlavní těžební firmy Jukosu)," uvedl v emailu rozeslaném novinářům mluvčí Jukosu Jevgenij Fokin.

Vládní úředníci ovšem tvrdí, že soudní příkaz neměl firmu v žádném případě nutit k zastavení činnosti. Šéf odboru soudních exekutorů Andrej Beljakov podle agentury ITAR-Tass řekl, že "není řeč o zákazu produkce, zpracování, dodávek nebo prodeje ropy".

Pokud by Jukos opravdu distribuci ropy zastavil, mělo by to negativní vliv na světový trh s touto surovinou. Ve středu vzrostly ceny americké ropy WTI na historické maximum 42,50 dolarů za barel. Dnes, v reakci na popření kroku proti Jukosu, se vracejí na své původní hodnoty.

Bankrotu se Jukos zřejmě nevyhne

Jukos je největším ropným podnikem v Rusku, úřady po něm však chtějí téměř 100 miliard rublů (asi 92 miliard Kč), které jim prý firma dluží za nezaplacené daně za rok 2000. Jukos nebyl schopen závazky vyrovnat a úřady mu proto zabavují majetek. Další peníze chtějí úřady po Jukosu za roky 2001 až 2003.

Pozorovatelé upozorňují, že kroky ruských úřadů směřují k tomu, že Jukos bude muset vyhlásit bankrot. Firma to už i sama připustila.

Jukos se na těžbě ropy v Rusku podílí zhruba z jedné pětiny. Jeho divize dodávají na trh celkem 1,7 miliónu barelů ropy denně.

Za vše mohou dluhy na daních

Na včerejší rozhodnutí ruských úřadů reagoval kurs Jukosu poklesem o dalších 16 procent na pouhé tři dolary za akcii. Důvěru v ně už nemají ruští ani zahraniční investoři. Nařízení zastavit prodej ropy předcházelo krátké sdělení ruského ministerstva spravedlnosti, které reagovalo na žádost Jukosu o uvolnění účtů.

Jukos má totiž účty obstaveny, protože dluží státu téměř sto miliard rublů (asi 92 miliard korun) na nezaplacených daních za rok 2000. Ministerstvo ale na jeho žádost odpovědělo prohlášením, že na výplaty zaměstnancům má firma stále peněz dost. Generální ředitel Jukosu Stephen Theede včera prohlásil, že mu kroky úřadů připadají nelogické a že mohou být chybně interpretovány. 

"Nemáme jinou možnost, než plnit to, co nám exekutoři nařídí. Ale někdy je to otázka interpretace," uvedl Theede, který teď pobývá v Nižněvartovsku, hlavním středisku těžby ropy na Sibiři.