Nezáleželo by dokonce ani na tom, zda si klient kupuje starší byt nebo dům nebo stavbu novou. Pokud návrh projde schvalovací procedurou v parlamentu, mohl by začít platit v polovině příštího roku.

V současnosti je to tak, že stát vyplácí podporu k hypotečnímu úvěru lidem do 36 let na pořízení starší nemovitosti. Dotace od února klesla na jedno procento z loňských dvou procent. Na nové bydlení stát tuto podporu kvůli snížení úrokových sazeb na trhu neposkytuje.

"Výše úvěru, který podpoří stát, nemá přesáhnout 1,5 milionu korun. Příspěvek by měl být po dobu 15 let konstantní," informoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun.

Pomoc rodinám se středními příjmy

Příspěvek by mohl podle návrhu ministerstva činit nejvýše 1320 korun za měsíc po dobu maximálně 15 let. Jde o podporu v případě úvěru 1,5 milionu korun. Lidé si mohou vzít i vyšší úvěr, částku nad tuto hranici by však stát nedotoval. "Vyšší úvěry získávají osoby, které si mohou bez pomoci státu dovolit pořídit drahou nemovitost a splácet vysoký úvěr," poznamenal Dimun.

Stát chce podporovat pouze pořízení prvního bydlení. Příjemce podpory tak nesmí pět let před podáním žádosti o příspěvek vlastnit nebo být spoluvlastníkem nemovitosti určené k bydlení.

Navrhovaná podpora zvýší podle ministerstva možnost pořídit si vlastní bydlení domácnostem se středními příjmy. Stát by měl podle MMR pomoci lidem, kteří jsou kvůli existenci plošné regulace na trhu s byty nuceni vzít si hypoteční úvěr. Splátky úvěru jsou totiž v některých případech nižší než platba za pronájem bytu na volném trhu.