Proti poslednímu loňskému čtvrtletí sice pracujících ubylo, analytici to ale spojují se sezónními výkyvy. Trh práce se podle nich vrátil na úroveň před krizí.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"První čtvrtletí je vždy o něco slabší, protože není obchodní sezóna, lidé jsou zásobeni z Vánoc. Proto když se hodnota očistí právě o tyto drobné sezónní výkyvy, je zaměstnanost 5,021 miliónu lidí. Podobných hodnot naše ekonomika dosahovala naposledy v předkrizovém období," řekl analytik Home Credit Michal Kozub.

Míra nezaměstnanosti, kterou ČSÚ stanovuje podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) u lidí mezi 15 a 64 roky, se v prvním čtvrtletí snížila na 6,1 procenta. Před rokem byla o 0,8 procentního bodu vyšší. Zásluhu na poklesu nezaměstnanosti mají podle analytiků hlavně automobilový průmysl a služby.

Přijde další pokles nezaměstnanosti?

Počty nezaměstnaných by měly podle Kozuba v následujících měsících dále klesat, i když se postupně blíží limitům ekonomiky.

"Nezaměstnanost v Česku je z hlediska Evropy velmi nízká a nelze ji snižovat do nekonečna. Ani v nejhorších letech nebyla srovnatelná s některými zeměmi, kde nezaměstnanost stoupala nad 20 procent. Nulová nezaměstnanost nemůže nikdy existovat. Proto jednou musí narazit na své limity. Problémem je ale i struktura uchazečů o práci, kteří mnohdy mají zcela odlišnou kvalifikaci, než požadují firmy," dodal ekonom.

Údaje o nezaměstnanosti zveřejňuje také Úřad práce ČR, který při tom vychází ze své evidence. Podle jeho údajů nezaměstnanost v březnu klesla na 7,2 procenta z únorových 7,5 procenta.