Česká národní banka (ČNB) registrovala k 19. červenci 78 miliónů vrácených desetihaléřů a 64 miliónů dvacetihaléřů. ČNB už neočekává, že se počet vybraných mincí ještě výrazně zvýší. "Nepočítáme s tím, že by se procento stažených mincí ještě nějak rapidně zvedlo," řekla Právu ředitelka odboru komunikace ČNB Pavlína Bolfová.

Nejvyšší objem vracených mincí nastal podle Bolfové v měsících po zrušení jejich platnosti. Například loni v listopadu lidé vrátili 28 miliónů desetihaléřů a 17 miliónů dvacetihaléřů. Oproti tomu v květnu letošního roku to bylo jen 1,3 miliónu desetihaléřů a 900 tisíc dvacetihaléřů. V červnu byl pak mírný nárůst na 1,5 miliónu desetníků a 1,2 miliónu dvacetníků. "Domníváme se, že to mohlo být způsobeno například výměnou různých "haléřových" sbírek, které byly vyhlášeny po zrušení platnosti mincí," uvedla Bolfová.

U komerčních bank lze vracet do října

Neplatné desetníky a dvacetníky lze ještě do konce října letošního roku bezplatně měnit v komerčních bankách, ČNB je bude měnit bez poplatku až do konce října 2009. Mince je však třeba roztřídit a uložit do sáčků nebo ruliček, a to nejlépe po stovkách, možné je i balení po 50 kusech.

Banky však samozřejmě vymění i pár mincí. Musí však být roztříděné tak, aby je banka mohla vyměnit za mince či bankovky vyšších hodnot. Tedy u desetihaléřů do částek dělitelných pěti a u dvacetníků do částek dělitelných deseti.

Peníze skladuje ČNB

Centrální banka měla pronajatou speciální linku na znehodnocování mincí v Jablonci n. Nisou, která fungovala do konce ledna letošního roku a potom ještě několik dní v dubnu. Vzhledem k poklesu objemu vracených mincí byl pronájem zrušen a mince jsou zatím skladovány v pobočkách ČNB. Na nich zůstanou do té doby, než dosáhnou objemu, kdy bude ekonomické je znehodnotit. Zničené mince se potom prodávají za cenu kovového šrotu.