Konflikt ve vedení koncernu se na veřejnost dostal poté, co dal Piëch v rozhovoru s německým týdeníkem Der Spiegel najevo ztrátu důvěry v generálního ředitele Winterkorna. Řekl, že se mu Winterkorn "vzdálil".

V posledních měsících také údajně v dozorčí radě kritizoval směřování koncernu za Winterkornova vedení, zejména to, jak si Volkswagen vede na americkém trhu. [celá zpráva]

Mimořádná schůze

Šest hlavních členů dozorčí rady skupiny včetně Piëcha se sešlo ve čtvrtek na mimořádné schůzi v Salcburku. Ta nakonec dopadla jednomyslným vyslovením důvěry Winterkornovi. Řídící výbor dozorčí rady se také dohodl, že navrhne nejvyššímu výkonnému šéfovi firmy prodloužení jeho kontraktu i po roce 2016, kdy mu vyprší dosavadní smlouva.

Podle informací Reuters ale schůzka dala Winterkornovi plnou podporu až po otevřené konfrontaci mezi Piëchem a dalšími pěti členy rady. Jeden ze zdrojů řekl, že sám Piëch nadnesl možnost své rezignace. Jiný uvedl, že pět ostatních členů bylo připraveno vyzvat jej k odstoupení, pokud se do pátku nepřipojí k podpoře Winterkorna. Výsledek čtvrteční schůzky Volkswagen oznámil až v pátek dopoledne.

"Piëch byl zcela izolován," řekl jeden z nejmenovaných členů dozorčí rady, který si vzhledem k citlivosti tématu nepřál být jmenován. "Otázka, kdo povede dozorčí radu (po Piëchově plánovaném odchodu v roce 2017), se rozhodne až v roce 2017, pokud Piëch nevyvodí důsledky z krize, kterou sám vyprovokoval," dodal.

Před nynější konfrontací převládalo mínění, že Piëcha nahradí v čele dozorčí rady právě Winterkorn.

Piëch pohrozil, že prodá svůj podíl

Tyto informace naznačují, že odpor vůči Piëchovi je po jeho posledních krocích hlubší, než se dosud zdálo, a že kvůli oslabení jeho vlivu jsou jeho šance na další pokus o vytlačení Winterkorna podstatně nižší.

List Bild v neděli napsal, že spor by mohl dokonce Piëcha stát funkci a že zástupci zaměstnanců spolu s hlavními akcionáři, což je automobilka Porsche a spolková země Dolní Sasko, prý plánují předsedu rady sesadit.

Bild také uvedl, že Piëch spolu se svou manželkou Ursulou na čtvrtečním zasedání řídícího výboru pohrozili, že radu opustí a svůj podíl ve Volkswagenu prodají, aby oslabili tábor Winterkornových zastánců. V čele Volkswagenu je Piëch téměř 22 let, z toho byl devět let generálním ředitelem.

Osmasedmdesátiletý předseda dozorčí rady je patriarchou rodinného klanu, který v koncernu ovládá 50,7 procenta hlasovacích práv. Je vnukem zakladatele značek Porsche a Volkswagen Ferdinanda Porsche. Ze zástupců společnosti nechtěl tyto informace agentuře Reuters nikdo komentovat.

Obnovení klidu ve firmě

Před výroční valnou hromadou Volkswagenu, která se uskuteční 5. května, se nejvýznamnější lidé ve firmě snaží obnovit zdání klidu. "Mohu vás ujistit, že všichni klíčoví aktéři chtějí situaci uklidnit," řekl mluvčí společnosti Porsche, která je největším akcionářem Volkswagenu. "Jsme odhodláni pokračovat úspěšnou cestou spolu s Piëchem a Winterkornem i v budoucnu," uvedl místopředseda dozorčí rady a bývalý předák mocného odborového svazu IG Metall Berthold Huber.

Volkswagen se nejpozději do roku 2018 hodlá stát největším výrobcem aut na světě. V loňském roce koncern zvýšil prodej o 4,2 procenta na 10,14 miliónu vozů, a poprvé tak překonal desetimiliónovou hranici. Jedničkou na světovém trhu však loni zůstal japonský konkurent Toyota Motor, jemuž odbyt vzrostl o tři procenta na 10,23 miliónu vozidel.