Neuvěřitelný obrat zaznamenal koncem uplynulého týdne také kurs akcií výrobce léčiv Zentivy. V předchozím týdnu klesly až pod upisovací cenu 485 Kč, ale pak posilovaly, i když velká část trhu oslabovala. V pátek zpevnily ještě strměji, a to o 3,91 procenta na 523 Kč.

Podle Vladimíra Vávry ze společnosti Patria Finance bylo na trhu zřejmě příliš mnoho "krátkých" investorů spekulujících na to, že po ukončení činnosti stabilizačního manažera emise Zentivy tyto akcie rychle poklesnou.

K růstu se vrátily také akcie kutnohorského výrobce cigaret Philip Morris. Posílily o 2,67 procenta na 17 016 Kč. V sestupu nepokračovaly i akcie rakouské Erste Bank. Zpevnily o 0,15 procenta na 992,50 Kč , za celý týden ale ztratily více než čtyři procenta. "Jejich pád z nadoblačných výšin je podle našeho názoru zasloužený," uvedl analytici makléřské firmy Fio.

Index PX 50 v pátek vzrostl o 1,09 procenta na 779,2 bodu.

Pololetní výsledky mnoha předních světových firem jsou překvapivě dobré, ale většina z nich nečeká, že je udrží i v příštím období. To je důvod vyšší opatrnosti investorů a nervozity současného trhu, a také jeho opakovaného poklesu po dílčím posilování. V období dražších peněz a vyšších úroků bude stále těžší přesvědčit investory o dynamice, která by opravňovala k očekávání ještě vyššího růstu.

Varování Volkswagenu, že vytvoří menší celoroční zisk, však nabylo tak kruté, jak trh předvídal, a tak tyto akcie zpevnily o více než dvě procenta. Na londýnské burze posílily cenné papíry druhé největší britské hypotéční banky Abbey National o 14 procent po spekulacích o nabídce na převzetí od španělského bankovního kolosu Banco Santander Central Hispano. Ten pak oslabil o tři procenta.