Až donedávna mohla dodavatelská firma za své neukázněné zaměstnance zaplatit maximálně 25 tisíc korun. Nyní se maximální pokuta zvedá téměř pětinásobně.

„Součástí posilování bezpečnosti je nejen rozšiřování bezpečnostních systémů, ale i vyšší důraz na dodržování nastavených pravidel. Smyslem přísnějších sankcí není vybrat více peněz na pokutách, ale především předejít porušení základních povinností,“ shrnula Právu důvody vyšších sankcí ředitelka bezpečnosti elektráren ČEZ Iva Kubáňová.

Dodala, že loni proběhlo v Temelíně přes deset tisíc kontrol – pozitivních bylo pouze jedenáct. Většinou šlo o lidi, kteří pracují v elektrárně krátce a podcenili zbytkový alkohol. Průměrně je denně namátkově zkontrolováno 20–30 lidí. V období odstávek jsou kontroly četnější. Měsíčně jich proběhne téměř tisíc. Kontrola se týká nejen zaměstnanců elektrárny a pracovníků dodavatelů, ale i návštěvníků.

U vchodu si může dýchnout

„Pokud mají zaměstnanci při příchodu do práce podezření na zbytkový alkohol, mohou si u vstupu sami orientačně dýchnout. Taková zkouška je anonymní a bez jakýchkoli záznamů. Při pozitivním výsledku je nejlepším řešením domluva na jednodenní dovolené. Vše se pak obejde bez sankcí,“ dodal mluvčí JETE Marek Sviták.

Připomněl, že od loňského dubna umí navíc temelínská ostraha zjistit pomocí speciálních testerů i přítomnost drog v těle. Pozitivní je, že za rok, co kontroly probíhají, nemuselo vedení elektrárny takový případ řešit.