Jukos nastínil, že když stát prodá hlavní produkční jednotku Juganskněftěgaz, Jukos nebude schopen plnit ani vývozní smlouvy.

"Podnik je schopen krýt hotovostní deficit v červenci, potom už zřejmě ne. Maximálně do poloviny srpna," sdělil podnik.

Ruské ministerstvo spravedlnosti na začátku týdne oznámilo, že firmu Juganskněftěgaz, která se na produkci Jukosu podílí 60 procenty, prodá. Jukos se obává, že to bude pod cenou. Spekuluje se o 1,75 miliardách dolarů, skutečná cena přitom je přitom podle odborníků kolem 30 miliard. Informace vyvolala takový výprodej akcií Jukosu, že moskevská burza obchodování s nimi v úterý dočasně zastavila. [celý článek]

Prodej firmy navrhli exekutoři, kteří jí zabavují majetek proto, že dluží státu na daňových nedoplatcích 3,4 miliardy dolarů jen za rok 2000. Dluh měla splatit už na začátku července.

Prodej části firmy ohrožuje ruský trh

Jukos uvedl, že po prodeji Jugansku se v ohrožení ocitne celý ruský trh, protože Jukos nedostojí závazkům ani vůči odběratelům v Rusku. Zástupci firmy nicméně dodali, že vyhlášení režimu force majeure, tedy neplnění závazků kvůli zásahu vyšší moci, je až tím posledním, co by si přáli.

Jukos přepravuje ropu přes zařízení společnosti Transněfť. Ta je ruským monopolním provozovatelem sítě ropovodů. Jukos jí ale zaplatil za služby jen do konce srpna, víc peněz nemá, řekl šéf Jukosu Steven Theede.

Jukos je nyní v patové situaci. Úřady mu kvůli neplacení daní zmrazily účty, takže podnik si ani nemůže půjčit na zahraničních trzích. Při takové míře rizika, jakou obstavené účty představují, by mu nikdo z investorů peníze nepůjčil. Jukos chtěl akutní nedostatek hotovosti vyřešit prodejem části majetku, ale protože má zmrazená aktiva, nepřipadá něco takového v úvahu.

Události ohrožují rating Ruska

Ředitel divize svrchovaného dluhu ratingové agentury Standard & Poor's Konrad Reuss z Londýna vzkázal, že dění kolem Jukosu by mohlo ovlivnit názor agentury na Rusko. "Je třeba zjistit, o čem aféra kolem Jukosu skutečně je," řekl Reuss. Podle něj se vytrácí průhledné institucionální prostředí, které znemožňuje, aby Rusko dostalo vyšší ratingovou známku