Varufakis a Lagardeová spolu v neděli večer (v noci na dnešek SELČ) jednali ve Washingtonu, "neformální diskuse" trvala více než dvě hodiny. I řecký ministr následně uvedl, že jeho země má v úmyslu "splnit veškeré povinnosti vůči svým věřitelům", citovala ho agentura Reuters.

"Ministr Varufakis a já jsme si vyměnili názory na současný vývoj a shodli jsme se, že efektivní spolupráce je v zájmu všech," uvedla ve svém prohlášení Lagardeová. "Pokračující nejistota není v řeckém zájmu a já vítám potvrzení ze strany pana ministra, že k platbě dlužné částky fondu dojde 9. dubna," dodala.

Pomoc Řecku dosáhne 240 miliard eur

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Eurozóna koncem února předběžně souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Odhaduje se, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu - v případě plnění všech dluhových závazků - 20. dubna peníze.

Řecký ministr financí Janis Varufakis

Řecký ministr financí Janis Varufakis

FOTO: Kostas Tsironis, Reuters

Ministr Varufakis uvedl, že dohodu s věřiteli chtějí Atény uzavřít na schůzce ministrů financí eurozóny 24. dubna. "Na schůzce euroskupiny 24. dubna musíme mít závěr ohledně dohody z 20. února," řekl ministr řeckému deníku Naftemporiki.

Vláda slíbila „hluboké reformy”

Náměstek řeckého ministra financí Dimitris Mardas v sobotu uvedl, že Atény mají k dispozici peníze na zaplacení dluhu MMF, je ale na vládě, aby se rozhodla, zda tak učiní. Řecký ministr vnitra přitom již v polovině minulého týdne naznačil, že kabinet dá přednost jiným platbám. "Pokud do 9. dubna nepřijdou peníze, zaplatíme nejprve platy a důchody tady v Řecku a pak naše zahraniční partnery požádáme, aby s tím souhlasili a aby pochopili, že nezaplatíme MMF ty peníze včas," uvedl Nikos Vutsis. Vláda ale později popřela, že toto je její oficiální postoj.

Řecko minulou středu odeslalo svým věřitelům aktualizovaný seznam reforem. Vláda v Aténách doufá, že tak uspokojí jejich požadavky na detailnější informace o reformách a otevře zemi přístup ke slíbené finanční pomoci, která má zabránit řeckému bankrotu. Šéfka MMF nyní uvedla, že diskuse mezi technickými experty věřitelské trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a MMF a řeckými představiteli budou v Aténách i v Bruselu pokračovat již v pondělí.

Řecký ministr financí po jednáních s Lagardeovou novinářům řekl, že jeho vláda má v plánu provést v Řecku "hluboké reformy" a chce rovněž vylepšit "efektivnost jednání" s věřiteli.