Inflace je nyní ve Velké Británii nejnižší od roku 1989, kdy jsou k dispozici srovnatelné záznamy. Podle neoficiálních odhadů statistiků je údaj možná nejnižší od roku 1960.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru snížení inflace na 0,1 procenta. Očištěná inflace, která nezahrnuje ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku, zpomalila v únoru na 1,2 procenta z lednových 1,4 procenta.

Ekonomové se domnívají, že ekonomika by v příštích měsících mohla zaznamenat deflaci, tedy pokles spotřebitelských cen. Před deflací již varovala i britská centrální banka. Důvodem je hlavně pokles cen energií.

Většina ekonomů se však domnívá, že deflace by Británii neměla ohrozit tak jako eurozónu, protože spotřebitelská poptávka by i v případě deflace měla zůstat silná díky vysoké zaměstnanosti a zvyšování mezd.