"V této chvíli nemusíme kupovat plyn od Ruska. Jednoduše jej kupovat přestaneme," řekl ministr podle agentury Reuters.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Demčyšyn už krátce po pátečních jednáních se svým ruským protějškem Alexandrem Novakem v Bruselu Rusku vzkázal, že bude muset Kyjevu své dodávky zemního plynu výrazně zlevnit, pokud chce konkurovat zvýšenému ukrajinskému dovozu z Evropské unie.

Ukrajina se dlouhodobě potýká s neschopností Rusku dodávky plynu splácet. Gazprom si vymínil, že musí platby dostávat předem. Dohodnutá cena pro zimní dodávky platí do konce března a nyní se jedná o dalším období.

Rusko navrhlo vyšší cenu než v zimě

Ruský ministr Alexandr Novak přišel na páteční jednání s návrhem zvýšit Kyjevu cenu za plyn proti zimní provizorní dohodě o šest procent na 348 dolarů za tisíc metrů krychlových. Dodal ale, že Moskva bude uvažovat o slevě.

Demčyšyn o víkendu agentuře Reuters řekl, že pokud chce Rusko svým plynem konkurovat, musí jít s cenou výrazně dolů. "Odhaduji, že se domluvíme na rozumné ceně mezi 240 a 250 dolary," uvedl v sobotu ministr ohledně ceny pro druhé čtvrtletí. Odhadoval přitom, že ve třetím kvartále cena s ohledem na nedávný propad světových cen ropy dál klesne na 210–220 USD.

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí ruské dodávky. Zásobování Moskva obnovila až díky říjnové dohodě, kterou zprostředkovala EU. Kyjev a Moskva se ovšem vzájemně obviňují z porušování této dohody a napětí mezi nimi trvá i vzhledem ke konfliktu na východní Ukrajině.

V poslední době se Ukrajina potýkala i s tím, že část dodávek odebíraly povstalecké oblasti a do západnějších oblastí proudilo méně plynu, než země zaplatila.