Koruna tak během hodiny posílila o téměř dvacet haléřů. Na výsledky nemá žádný vliv česká ekonomika, protože se poměr dolaru a koruny se odvíjí od eurodolarového kursu. Za oslabování tak může hlavně oslabování dolaru k euru.

Jde o dlouhodobý trend, protože americká ekonomika zklamala investory. Očekávali, že její oživení bude daleko větší, než ukazují doposud zveřejněné výsledky.

"Čeká se na zveřejnění platební bilance USA, pokud výsledek, stejně jako předchozí zveřejněná data, zklame, kurz bude výrazně klesat," řekl Novinkám analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

 "Úrokové sazby v USA tak asi ještě dlouho zůstanou na nižší úrovni než v Evropě. Dolar proto není v tuto chvíli pro spekulanty atraktivní," dodal Vladimír Pikora z Volksbank. Kromě nízkých úrokových sazeb ale americké měně neprospívá ani hluboký schodek běžného účtu USA.

Silný dolar vývozce příliš neohrožuje

Pokud je koruna příliš silná vůči euru, bouří se čeští vývozci. Za své zboží totiž dostanou méně peněz. U dolaru je to něco jiného. Za ně se do ČR zboží většinou dováží. Díky lepšímu kurzu může zlevňovat dovážená ropa a výhodný kurz nakonec vyrovná očekávané zdražení pohonných hmot kvůli rostoucím cenám ropy.