Firma očekává, že konsolidovaný zisk za loňský rok dosáhne 479 miliónů, což je o 327 miliónů víc, než v roce 2013. Konsolidovaný provozní hospodářský výsledek skupiny by měl být přes 1,2 miliardy. EBITDA (což je zisk před zdaněním, úroky a odpisy - pozn. red.) VMG pak činí 1,435 miliardy korun.

„Věřím, že v klíčových výrobách se bude situace nadále zlepšovat,“ řekl Světlík.

Zásluhu na dobrém hospodaření mají především dceřiné firmy Vítkovice Heavy Machinery a Vítkovice Hammering. Vítkovice Heavy Machinery zvýšily provozní zisk o téměř 240 miliónů, když se ze ztráty 130 miliónů v roce 2013 dostaly vloni do zisku 107 miliónů korun. EBITDA Vítkovice Heavy Machinery se tak meziročně zvedla o 785 procent.

„Hammering dosáhl poprvé kladný provozní hospodářský výsledek od doby svého založení, přidaly i Vítkovice Cylinders i Vítkovice Milmet. Prakticky všechny společnosti, které dnes řadíme do pilíře uzavřeného výrobního cyklu, takže bych řekl tradiční obory, tradiční společnosti Vítkovic táhly v roce 2014 výsledek nahoru,“ poznamenal finanční ředitel VMG Martin Schauer s tím, že trend bude pokračovat.

„Letos očekáváme nárůst provozního výsledku v řádech desítek procent,“ dodává.

Chtějí posílit na domácím trhu

Více než 60 procent tržeb VMG je z exportu, z toho 52 procent ze zemí EU.

„Neumíme ale získávat zakázky v Česku, SlovenskuPolsku a na to se chceme více soustředit. Chtěli bychom být úspěšní na domácím trhu, protože náš podíl exportu je zatím na tento typ výroby neuvěřitelně vysoký,“ poznamenal generální ředitel VMG Světlík s tím, že hospodaření skupiny pozitivně i negativně ovlivňuje situace na Ukrajině.

Duchovní otec proměny Dolní oblasti Vítkovic Jan Světlík prochází útrobami nové interaktivní expozice.

Duchovní otec proměny Dolní oblasti Vítkovic Jan Světlík prochází útrobami nové interaktivní expozice.

FOTO: Aleš Honus, Právo

„Rusko je pro nás komplikace, na druhé straně, dodávky z Ukrajiny jsou velmi komplikované a výrobci, kteří tam léta nakupovali, se musí obracet jinam. Pomohlo nám ale také posílení dolaru o 30 procent, kvůli kterému zase zdražili čínští výrobci,“ poukázal.

Zavírají ocelárnu

V letošním roce se kyslíkárny nebo společnosti Doprava patřící do VMG dotkne uzavření ocelárny firmy Vítkovice Steel. [celá zpráva]

„Řešíme to více než pět let. Jsme na to připraveni, že v devátém měsíci se ocelárna zavře, nicméně to považuju osobně za obrovské zklamání,“ doplnil Světlík a upozornil na to, že skupina se omlazuje. „Umístili jsme rekordní počet 53 středoškoláků z naší Vítkovické střední průmyslovky, plus další středoškoláky a vysokoškoláky,“ poznamenal.

Skupina VMG exportuje své výrobky do více než 100 zemí, do jejího portfolia patří více než 30 firem, které dohromady zaměstnávají přes osm tisíc lidí.