Vůči dolaru se koruna už několik dní pohybuje na hranici historického maxima 25,27 haléřů. "Za rekordně silným kurzem koruny vůči dolaru nestojí síla české ekonomiky, nýbrž kurz eura k dolaru, které vůči zeleným bankovkám v posledních týdnech posiluje," řekl analytik Volksbank Vladimír Pikora.

Je to kvůli tomu, že oživení americké ekonomiky není podle Pikory tak výrazné, jak investoři čekali, a kurz proto bude dál klesat.

"Pokud dnes (pátek) zveřejněné výsledky o zahraničním obchodu USA zklamou očekávání, dolar dál oslabí a pak by ona historická hodnota padla ještě tentýž den," řekl Novinkám analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Vývoj k euru má v rukou Gross

Vývoj české ekonomiky napovídá, že by kurz měl růst i vůči euru. Může se ale stát, že krátkodobě trochu poklesne poté, co Stanislav Gross oznámí složení nové vlády. "Závisí to na programu vlády a na tom, zda bude chtít dokončovat reformy veřejných financí," řekl Vejmělek. Pokud nová vláda oznámí podobné priority jako ta současná, bude koruna posilovat.

Pro potřeby dovolené se dá ušetří několik desítek korun

Zkoumat ale podrobně kurzy v jednotlivých směnárnách, či čekat na lepší vývoj a odkládat nákup na dovolenou o dny, nemá v konečném výsledku valný smysl. 

Když například jedna směnárna bude nabízet kurz za euro 32,40 a druhá 32,20, dá se při výměně 250 eur ušetřit 50 korun. Což ani při celkové částce 8100 korun není zanedbatelná položka. Při vyšších částkách už se hledání výhodnějšího kurzu či čekání na něj může projevit výrazněji.

Za kolik banky prodávají eura a dolary (údaj k 16.7. 2004)
banka euro dolar
ČSOB 31,95 25,86
KB 32,13 26,01
Česká spořitelna 32,19 26,02
HVB Bank 32,57 26,33
Raifeissenbank 32,34 26,14
Volksbank 32,33 26,20
GE Capital 31,31 25,34

Vyplatí se využít směnárny

Pokud si měníte částku jen pro potřeby dovolené, je výhodnější využít pouličních směnáren. Ty si totiž za prodej valut většinou žádné poplatky neúčtují.

Banky si za výměnu peněz účtují poplatky v řádu několika desítek korun. Většina částek, které si člověk odváží na několikadenní pobyt v zahraničí se pohybuje v takovém rozmezí, že jejich výměna stojí kolem třiceti korun. Kurzy v bankám a ve směnárnách jsou srovnatelné.