Navýšení programu je pro řecké banky velmi důležité. Řekové kvůli obavám z vystoupení z eurozóny a návratu k drachmě vybírají ve velkém úspory z účtů. Odliv prostředků již dosáhl zhruba 500 miliónů eur (13,8 miliardy korun) denně. Investiční banka Barclay's uvedla, že pokud by ECB neprodloužila program nouzového financování řeckým bankám, ty by zřejmě musely zavést omezení pro výběr hotovosti.

Rozšíření pomoci ECB dává také Aténám určitou volnost v době, kdy se snaží vyjednat novou finanční dohodu se svými evropskými partnery. [celá zpráva]

Žádali přidat deset miliard

Částka je však výrazně nižší, než požadovala řecká centrální banka. Podle zdroje chtěla navýšit program o téměř deset miliard eur (276 miliard korun). ECB již minulý týden ve čtvrtek navýšila prostředky pro řecké banky o pět miliard eur. Rada guvernérů ECB by se znovu měla setkat za dva týdny.

Pravidla ELA stanoví, že program je pouze krátkodobý a finanční prostředky by měly být k dispozici jen solventním bankám. Solventnost řeckých bank je však úzce spojena se solventností státu, který potřebuje získat peníze ze svého záchranného programu. Nová řecká vláda však záchranný program odmítá.

Ve čtvrtek Řecko předložilo dalším členům eurozóny žádost o prodloužení dohody o půjčce o šest měsíců.