Cestovní pojištění bývá automaticky v rámci karty zejména u zlatých a business karet. Pojistné krytí bývá velmi komplexní s dostatečnými pojistnými částkami, navíc se zpravidla vztahuje i na rodinné příslušníky. 

Často ho v sobě ale obsahují i některé běžné karty. Tady je ale třeba mít se na pozoru, zda je pojištění dostatečné a zda se člověk nebude muset ještě připojistit. Kvalitní cestovní pojištění má v rámci karty Visa Classic Živnostenská banka (ŽB). Za podobné krytí by člověk jinak zaplatil nejméně 30 korun denně.

Základem je pojištění alespoň milión korun

Základem každé dobré cestovní pojistky je pojištění léčebných výloh a repatriace, a to minimálně na jeden milión korun pro cestování po Evropě a Středozemí a jeden a půl miliónu korun pro Severní Ameriku. V případě Visa Classic ŽB činí limit 1,5 miliónu, ale limit na akutní zubní ošetření je pouze 10 tisíc korun.

Držitel karty je rovněž pojištěn úrazově - v případě trvalých následků úrazu podle míry poškození až do půl miliónu, v případě smrti úrazem na částku 250 tisíc korun. Součástí je i pojištění odpovědnosti za škody do výše 1 miliónu korun. 

KB nabízí pojištění automaticky, ale neúplné

Z běžných karet na trhu obsahují pojištění také běžné karty Komerční banky (KB). Zde je ale poměrně nízký limit na léčebné výlohy (pouze půl miliónu korun). Navíc v případě jakéhokoli ambulantního ošetření se platí spoluúčast 5000 korun.

Prakticky to znamená, že nekomplikované zákroky si klient platí sám. Repatriace není v tomto případě součástí léčebných výloh a její limit je rovněž půl miliónu u embosovaných karet a 300 tisíc u elektronické karty. 

Poměrně vysoký je limit na pojištění úrazu u karet MasterCard a Visa (milión korun). To však nic nezmění na tom, že léčebné výlohy by si měl klient připojistit. Podobně nízký limit 750 tisíc korun na léčebné výlohy a repatriaci je u karty Mastercard GE Capital Bank (GE). I zde lze doporučit připojištění.

Cestovní pojištění v ceně platebních karet
banka druh karty pojistný limit max. doba v cizině
GE Capital Maestro 500 tis. 60 dní
Komerční banka EC/MC Standard -léčebné výlohy 750 tis  -úraz 250 tis. 60 dní
Komerční banka Visa Electron -léčebné výlohy 500 tis. -převoz 300 tis.  60 dní
Živnobanka Visa Classic -léčebné výlohy 1,5 mil. -úraz 500 tis. 45 dní

Na kartu nelze získat dlouhodobé pojištění

Pojištění v rámci karet platí po celou dobu platnosti karty, ale v rámci jedné cesty je pojištění časově omezeno. Pro GE a KB činí lhůta 60 dní, v ŽB 45 dní. Pokud plánujete delší pobyt, musíte se připojistit.

Pokud vaše karta pojištění automaticky neobsahuje, můžete si je ke kartě přikoupit. Výhodné je to zejména pro klienty, kteří jezdí do ciziny častěji. 

Vyplatí se u cest na více než dva týdny

Ceny se pohybují od 300 korun ročně výše. Například v České spořitelně (ČS) za tuto cenu získáte pojištění léčebných výloh do výše jednoho miliónu a úrazové pojištění ve stejné výši. Limit na asistenční služby jako je repatriace a právní pomoc činí dohromady 500 tisíc. 

Koupit si takové komplexní pojištění klasicky v pojišťovně, zaplatíte zhruba 25 či 30 korun. Pokud tedy za rok vycestujete minimálně na 14 dní, pojištění ke kartě se určitě vyplatí. Pojištění platí po celou dobu platnosti karty, ale je omezena doba každého zahraniční pobytu, a to maximálně na 90 dní.

Za 300 korun nabízí kvalitní pojištění také HVB CZ s limitem na léčebné výlohy 1,5 miliónu korun. Součástí je i pojištění úrazu (jeden milión) a pojištění odpovědnosti za škody na zdraví (1 milión) a na majetku (500 tisíc Kč). 

Za stejnou cenu si lze přikoupit pojištění i v ČSOB a Poštovní spořitelně (PS); pojištění Standard má ale nízký limit pro léčebné výlohy - ten činí 750 tisíc korun.

Pokud by klient chtěl vyšší limit, nabízejí mu obě banky pojištění Exclusive s krytím léčebných výloh až do 2 miliónů korun. Cena je však mnohem vyšší - 1000 korun ročně. Velkou výhodou je, že u ČSOB a PS není doba v zahraničí nijak omezena, takže pojištění se hodí i pro dlouhodobé pobyty.

Rodinné pojištění ušetří peníze

Pokud jezdíte do zahraničí s rodinou, můžete pojištěním ke kartě ušetřit ještě více. Dostatečné a levné pojištění nabízí třeba Raiffeisenbank. Poplatek činí 50 korun měsíčně (600 korun ročně) a vztahuje se kromě držitele karty i na manželku či manžela a jejich děti do 18 let.

Ještě levnější je pojištění Komfort Family v ČS. To stojí 450 korun ročně a vztahuje se na držitele karty, jednoho dospělého z rodiny a až tři děti.

GE Capital Bank nabízí pojištění vztahující se i na rodinné příslušníky za 83 korun měsíčně pro držitele karet Maestro (996 Kč ročně) a za 72 korun měsíčně pro klienty s kartami MasterCard Standard (864 Kč ročně). Limity jsou dostatečně vysoké (léčebné výlohy do 1,5 miliónu, odpovědnost za škody do 1 miliónu, úrazové pojištění do 3 miliónů). Pojištění je před zahraniční cestou nutné u banky aktivovat.