"Pošleme ten dopis ještě dnes," uvedl mluvčí vlády ve vysílání řecké televize. Odmítl se však vyjádřit k přesnému obsahu dopisu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Některá média již v úterý informovala, že řecká vláda hodlá předložit věřitelům žádost o šestiměsíční prodloužení dohody o půjčce, z níž se má ale oddělit část dříve slíbených úsporných opatření a reforem.

Atény v pondělí odmítly jako "absurdní" a "nepřijatelný" návrh, který počítal s žádostí Řecka o šestiměsíční prodloužení jeho mezinárodního záchranného programu v objemu 240 miliard eur (6,6 biliónu korun). Jednání nové levicové vlády s jejími věřiteli z eurozóny tak skončilo krachem už podruhé za posledních pět dnů.

Řecký premiér Alexis Tsipras

Řecký premiér Alexis Tsipras

FOTO: Alkis Konstantinidis, Reuters

Dijsselbloem, který setkání předsedal, uvedl, že Atény mají na žádost o prodloužení čas do pátku, jinak záchranný program 28. února skončí.

Záleží na tom, jaké změny budou žádat

„Chceme dát nové řecké vládě možnost přidat některé body reforem a jiné vypustit, důležité ale je, aby byl celkový dopad fiskálně neutrální nebo pozitivní, aby to nezhoršilo schopnost Řecka splácet,” řekl v úterý v rozhovoru v ČT slovenský ministr financí Peter Kažimír. Odpis části řeckého dluhu označil za nepřijatelný.

Během posledních dní jednání podle Kažimíra Řecko žádný konkrétní návrh nepředložilo. Také uvedl, že dohodu ostatních států eurozóny s Řeckem komplikuje  "absolutní nedostatek vzájemné důvěry".

Atény podmínky záchranného programu eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF) odmítají, protože prý poškozují řeckou ekonomiku a společnost. Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí poprvé veřejně prohlásil, že je připraven souhlasit s prodloužením programu, ale za jiných podmínek, než chtěla eurozóna. Především není ochoten přistoupit na další snížení důchodů pro chudé seniory a na zvýšení daně z přidané hodnoty.

Mnoho investorů věří, že bez ohledu na rétoriku obě strany nakonec najdou do konce měsíce řešení. Pokud by se to nepodařilo, ocitly by se Atény bez peněz.