Pozornost se podle médií nyní upírá na Evropskou centrální banku (ECB). Ta bude ve středu rozhodovat, zda prodlouží program nouzového financování pro řecké banky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Atény v pondělí odmítly jako "absurdní" a "nepřijatelný" návrh, který počítal s žádostí Řecka o šestiměsíční prodloužení jeho mezinárodního záchranného programu. Jednání nové řecké levicové vlády s jejími věřiteli z eurozóny tak skončilo krachem už podruhé za posledních pět dnů. [celá zpráva]

Tvrdé ultimátum

Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který setkání předsedal, uvedl, že Atény mají na žádost o prodloužení čas do pátku. Jinak záchranný program na konci příštího týdne vyprší.

Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem oznamuje znárodnění banky SNS Reaal.

Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem

FOTO: Reuters

"Tvrdé ultimátum z EU, 96 hodin, a pak dohoda nebo neštěstí," napsal v titulku řecký pravicový deník Elefteros Tipos. Řecká média v mnoha případech svalila vinu za pondělní neúspěch na euroskupinu a hovořila o vzkříšení mrtvého návrhu, který Řecko už dříve odmítlo, poznamenala agentura Reuters.

Řecký ministr financí byl podle nich připraven podepsat separátní plán navržený eurokomisařem Pierrem Moscovicim. Podle unijních činitelů ale žádný takový plán předložen nebyl.

Řekové vybírají vklady

Investiční banka Barclays mezitím uvedla, že se zvýšilo riziko odchodu Řecka z eurozóny. Vyšší je podle ní i pravděpodobnost, že vláda v Aténách bude muset časem vyhlásit referendum o tom, zda přijmout případnou dohodu, nebo se vzdát eura.

Šéf jedné z největších řeckých bank pozdě v pondělí prohlásil, že následkem krachu jednání očekává větší odliv vkladů. Odliv prostředků již dosáhl zhruba 500 miliónů eur denně, což ECB přinutilo rozšířit program nouzového financování (ELA), přes který proudí dodatečná likvidita bankám v problémech.

Barclay's očekává, že pokud řečtí činitelé tento týden nepřijmou nabídku euroskupiny, nouzové financování ELA pravděpodobně skončí. To by uspíšilo nutnost zavést dohled nad pohybem kapitálu, aby se zamezilo odlivu peněz z Řecka. Řecké banky by v takovém případě také asi musely zavést omezení pro výběr hotovosti.

Není čas otálet

Možnost odchodu Řecka z eurozóny ale teď nepředpokládá rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling. Eurozóna je podle něj připravena znovu se mimořádně sejít, času ale není nazbyt.

"Řešení ale také přirozeně znamená, že se řecká vláda pohne z místa," prohlásil po pondělním krachu jednání mezi Aténami a jeho evropskými partnery v úterním rozhovoru v německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk. Další spolupráci ministrů financí eurozóny s Řeckem v "příštích několika dnech" v úterý navrhl také Dijsselbloem.

Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí poprvé prohlásil, že je připraven dohodnout se na prodloužení stávajícího programu, ale za jiných podmínek, než požadovala eurozóna. Shody se podle něj podaří dosáhnout v příštích 48 hodinách.

Sobotka: Odpis dluhu je nepřijatelný

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý prohlásil, že řecký dluh by neměl být odepsán a nová řecká vláda by měla dodržovat uzavřené smlouvy.

"Je naprosto pochopitelné, že evropské země trvají na pokračování reforem," řekl Sobotka. Česko podle něj ale podporuje setrvání Řecka v eurozóně. "Nová řecká vláda musí dostat určitý prostor k tomu, aby zorganizovala sociální programy, které by těm nejvíce ohroženým řeckým skupinám obyvatel pomohly, ale nemůže se to dít tím, že bude odepsán řecký dluh. To si myslím, že je věc, která je do značné míry nepřijatelná," dodal premiér.