Zákon stanoví čtyři týdny dovolené, i když většina zaměstnanců má na dovolenou nárok pět týdnů. pro ony čtyři týdny ale bude platit jiný režim, než na zbylý týden.

Kdo si za poslední dva roky do konce října nevybere alepsoň čtyři týdny řádné dovolené, musí na dovolenou nastoupit 1. listopadu.

Výjimku budou tvořit jen vážné důvody, například nemoc. V takovém případě dovolená bez náhrady propadne. Peníze za nevyčerpanou dovolenou už lidé dostávat nebudou. "Výjimkou je skončení pracovního poměru," sdělila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.

Onen zbývající týden dovolené, který mají zaměstnanci nad řádný rámec, se bude i dál převádět a pokud ho zaměstnanec nevyčerpá, bude se i proplácet. "Pokud si tento týden z loňska (z roku 2003) nevyčerpáte ani do konce letošního roku, pak v lednu roku 2005 vám za něj vznikne nárok na náhradu mzdy," sdělila odbornice na pracovní právo Eva Špundová.

Změna má platit už letos

Norma je součástí balíku zákonů, které mění zákon o zaměstnanosti. Ten už prošel schvalovací procedurou v parlamentu a podepsal ho prezident. Platit zřejmě začne od října. To by znamenalo, že první lidé by na nucenou dovolenou mohli nastoupit už letos na podzim.

"Pokud součet dovolené, kterou jsem čerpala v loňském a letošním roce činí alespoň čtyři týdny. V takovém případě o nic nepřijdu, nic mi nezanikne. Nárok na dovolenou by mi zanikl v případě, že by mi byla převedena celá dovolená z roku 2003 do roku 2004, a já bych si ani letos nevyčerpala minimálně čtyři týdny, " řekla Špundová.

Zákon proti workholikům

S tím, aby si lidé více čerpali dovolenou, souhlasí i odbory. "Dokonce preferujeme, aby si vybírali více dnů najednou. Říká se, že týden volna nemá smysl. Dovolená je určená především na regeneraci sil a na zotavení. Takže nedoporučujeme zaměstnancům, aby nějak kalkulovali s vyplácením finančních náhrad," řekla Právu mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová.

Pokud zaměstnanec ani onoho 1. listopadu na dovolenou nenastoupí, měl by zaměstnavatel podle Špundové dbát, aby mu nedával žádnou práci a ani od něj žádnou nepřebíral.

"S něčím takovým se setkáváme už i nyní, kdy workoholici chodí do práce, protože si myslí, že bez nich všechno krachne, ale čerpají při tom dovolenou. Jestliže náhodou bude někdo takový workoholik, že bude v práci i v době dovolené, no tak tráví svoji dovolenou místo u vody či na horách v práci. Je to jeho volba. Ale nebude brát za tu dobu mzdu," vysvětlila Špundová