Unie jako celek má letos zaznamenat růst 1,7 procenta, země eurozóny 1,3 procenta. V roce 2016 předpokládá komise zrychlení na 2,1 procenta v celé osmadvacítce a 1,9 procenta v zemích platících společnou měnou. Pro letošek komise očekává jen velmi nízkou inflaci.

Možnosti růstu ovšem stále omezuje slabé investiční prostředí a vysoká míra nezaměstnanosti, uvádí pravidelný materiál komise. Ve srovnání s poslední prognózou z loňského podzimu je komise nyní poněkud optimističtější.

Evropský komisař pro finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici na tiskové konferenci hovořil o „mírném oživení" evropského hospodářství. Výkon ekonomiky má postupně nabírat na rychlosti při slábnoucím vlivu negativních faktorů. Růst podle něj potáhne především domácí poptávka.

„Jsou to vítané zprávy. Ale je potřeba udržet si smysl pro perspektivu. Výzvy, před kterými evropská ekonomika stojí, nezmizely a obnova je stále nízká a pomalá," upozornil Moscovici.

U Česka odhad mírně zhoršili

Liší se ovšem míra růstu jednotlivých zemí. Nejoptimističtější údaj má v tabulce Irsko s předpokládanými 3,5 procenta, nejslabší růst čeká komise u Chorvatska, jen na úrovni 0,2 procenta. U Česka materiál uvádí posílení ekonomiky o 2,5 procenta a v roce 2016 o 2,6 procenta. Prognóza je tak nepatrně optimističtější než nedávný odhad České bankovní asociace, která pro letošek odhaduje růst o 2,4 procenta. [celá zpráva]

Proti poslední podzimní předpovědi je to ze strany EK pro Česko ale velmi mírné zhoršení odhadu. Tehdy pro rok 2014 předpokládala růst 2,5 procenta, pro letošek a rok příští 2,7 procenta. Deficit veřejných financí by měl v Česku letos dosáhnout dvou procent, v příštím roce 1,5 procenta HDP, uvádí komise.

Růst o 2,7 procenta HDP pro letošní rok na konci ledna předpovědělo ve své vlastní předpovědi české ministerstvo financí. Pro rok 2016 počítá s údajem 2,6 procenta a loňský rok podle něj znamenal růst 2,4 procenta.

Inflace se drží nízko

České ministerstvo financí se s komisí shoduje na výši loňské inflace, kterou obě prognózy shodně uvádějí na hodnotě 0,4 procenta. Letos ale komise očekává v ČR inflaci na úrovni 0,8 procenta, ministerstvo financí uvádí nižší hodnotu 0,3 procenta. Pro rok 2016 pak Evropská komise v materiálu předpokládá českou inflaci na hodnotě 1,4 procenta.

Posilování české ekonomiky se podle komise odráží ve vývoji pracovního trhu. Míra nezaměstnanosti byla podle prognózy loni 6,1 procenta, pro letošek uvádí komise předpoklad šesti procent a pro rok 2016 5,9 procenta.

Rychle roste Polsko a Španělsko

Moscovici novináře upozornil na letošní očekávaný „dynamický růst" Polska o 3,2 procenta, ale i Španělska o 2,3 procenta. Německo by letos, stejně jako loni, mělo růst o 1,5 procenta.

Předpověď řeckého růstu o 2,5 procenta je založena na předpokladu pokračujících reforem a rozumné fiskální politiky, zdůraznil Moscovici.

Krátkodobý výhled od podzimu vylepšilo několik klíčových faktorů, uvádějí materiály komise. Zmiňují zrychlení poklesu cen ropy, snížení hodnoty eura, rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) začít letos s tzv. kvantitativním uvolňováním i oznámení Evropské komise odstartovat letos rozsáhlý investiční plán.

Eurozóna zůstane letos v deflaci

Komise ovšem upozornila také na vyšší míru nejistoty, která výhled provází. Rizika, která mohou výkon hospodářství zpomalit, se zvýšila, přibyly ale také pozitivní faktory. Zmiňuje se geopolitické napětí, obnovená nejistota na finančních trzích v kontextu lišících se měnových politik významných ekonomik i nedokončené strukturální reformy.

Růst zpomaluje také dlouhodobě nízká inflace či přímo pokles cen. Komise připomíná, že trend velmi nízké míry inflace pokračuje. Pro celou Unii je pro rok 2015 očekáván růst spotřebitelských cen o 0,2 procenta a pro rok 2016 na úrovni 1,4 procenta. Pro eurozónu, která je nyní v deflaci, letošní předpověď uvádí stále pokles cen o 0,1 procenta. V roce 2016 už začnou ceny stoupat a inflace v zemích platících eurem má být na úrovni 1,3 procenta.