Pokud dopravní policie či celníci zjistí, že na autě platná dálniční známka chybí, může řidič hned na místě dostat pokutu až 5000 korun a ve správním řízení dokonce až 100 000 Kč.

Ceny dálničních známek zůstávají stejné jako loni. Roční kupón tak i nadále stojí 1500 korun, měsíční 440 a desetidenní 310 Kč. Jejich prodej zajišťuje na více než dvou tisících místech v ČR sdružení dodavatelů, v němž jsou Autoklub Bohemia Assistance, Česká pošta a společnost MTX.

Dálniční kupón je dvoudílný. Jeho první díl musí být nalepen vpravo dole na vnitřní straně čelního okna vozidla a druhý díl má mít řidič u sebe pro případ kontroly policisty nebo celníky. Kupón je nepřenosný na jiné vozidlo, takže na obou jeho dílech musí být napsána registrační značka auta. Povinností řidiče také je staré známky z čelního okna odstranit.

Bez zdražení asi i v příštím roce

Loni stát za prodej dálničních kupónů utržil rekordní čtyři miliardy korun. Přesto je to o 4,715 miliardy méně, než se vybralo na mýtném od kamiónů a autobusů. Podle ministerstva dopravy může v Česku dojít k zásadnějším změnám systému zpoplatnění komunikací až v roce 2017, kdy vyprší smlouva státu s firmou Kapsch o technickém provozování mýtného.

„Dálniční známky tedy s největší pravděpodobností nezdraží ani v roce 2016. Pokud by k tomu stát přece jen přikročil, musel by to schválit parlament, protože podle platného zákona je maximální možná cena roční známky právě těch nynějších 1500 korun,“ řekl Právu