"Jeden člověk nám sem jeden případ hned ohlásil a naše oddělení se tím už zabývá, pokud budeme mít podezření, že je to pravda, tak to samozřejmě předáme policii," řekl Novinkám mluvčí ministerstva financí Radek Němeček.

Na linku kromě tohoto "seriózního" oznámení volalo i několik vtipálků, nebo lidé, kteří říkali naprosto absurdní věci. "S tím jsme samozřejmě ze začátku provozu počítali," řekl Němeček.

Lidé mohou na telefonu 257 043 800 podávat oznámení na pracovníky finančních úřadů, celní správy nebo přímo ministerstva financí, kteří po nich chtěli úplatek za nějakou službu. "Je to i preventivní opatření. Naši úředníci budou vědět, že tato hrozba nad nimi visí."

Oznámení, které lidé podají, může být i anonymní. "V takovém případě ale musí počítat s tím, že mu budeme přikládat daleko menší váhu," řekl Němeček. Úřad se tak chce vyvarovat toho, aby si lidé nesmyslnými oznámeními vylévali zlost na úřednících, kteří jim nepadli do oka.

Linku zavedl i resort zemědělství

Vedle ministerstva financí zřídí tzv. protikorupční telefonní linku i ministerstvo zemědělství. Lidé, kteří se s úplatky v resortu setkali, na ni budou moci volat od 1. srpna. Na telefonní číslo 221 812 275 bude možno volat 24 hodin denně. Zatímco v resortu financí s lidmi v pracovní době mluví přímo úředník, ministerstvo zemědělství zřídilo záznamník.

Vládní boj proti korupci je stále jen na papíře

Vláda Vladimíra Špidly stanovila boj proti korupci za jednu ze svých priorit. Opatření, která uvedla v život, je ale pomálu. Všechny své protikorupční plány shrnula v květnové zprávě o boji s korupcí.

Její součástí je i návrh zákona o střetu zájmů, který vypracovalo ministerstvo vnitra. Bát se ho musí hlavně komunální politici. Podle něj budou muset zastupitelé prokazovat, jak přišli ke svému majetku. Komunální politici jej od začátku kritizují s tím, že kvůli němu ještě více poklesne zájem o práci v obecních a městských zastupitelstvích

Opoziční ODS vládu kritizuje, že boj vede špatným směrem. Podle jejích představitelů by vláda měla hlavně omezovat byrokracii. Čím méně bude člověk potřebovat razítek, tím se prostor pro úplatky bude více omezovat.