Soud tak dal zapravdu Evropské komisi, které se rozhodnutí dvanácti ministrů financí eurozóny nelíbilo a dala ho soudu na přezkoumání. EK chtěla země potrestat.

Nařkla ministry z toho, že se bojí sankcionovat dva největší státy unie a dovolí jim, aby si vytvářely svá vlastní pravidla, zatímco ostatní musí dodržovat ta stará.

Francie a Německo, které letos a zřejmě i příští rok prolomí hranici čtyřprocentního deficitu veřejného rozpočtu, by teď mohly dostat pokutu až ve výši 0,5 procent HDP země. Další možností je, že země své deficity upraví podle pravidel. To je ale velmi nepravděpodobné.

Země chtějí úmluvu zmírnit

Oba státy možná nakonec nezaplatí ani žádnou pokutu. Než se na ní unie dohodne, mohl by se Pakt stability a růstu změnit. Francie a Německo se společně s Itálií a Portugalskem se ho už nějakou dobu snaří zmírnit. Tvrdí, že tříprocentní hranice je pro ně příliš přísná. S tím ale nesouhlasí země jako Holandsko, Rakousko nebo i Finsko, které chtějí, aby se úmluva naopak zpřísnila.

Pakt stability byl přijat proto, aby se udržela hodnota eura ve všech zemích eurozóny. Tříprocentní hranici musí splnit všechny země, které chtějí euro přijmout.