„Koruna by měla zatím situaci v Řecku po oku sledovat. Výrazně by se to na ní podepsalo, až pokud by se stal reálnější variantou odchod Řecka z eurozóny,“ řekl Novinkám hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Odchod Řecka má podle mých odhadů stále potenciál nastartovat v eurozóně recesi, která by ČNB vrátila k úvahám nad dalším oslabením intervenčního kurzu. Koruna by pak přirozeně slábla vůči euru a dvojnásob rychleji vůči dolaru,“ dodává Bureš.

V Řecku v nedělních parlamentních volbách vyhrála opoziční levicová SYRIZA se slibem ukončení úsporných opatření, kterými podmínily mezinárodní instituce půjčky na záchranu řecké ekonomiky. [celá zpráva]

Koruna po oznámení výsledků řeckých voleb k euru posílila asi o dvacet haléřů, v pondělí dopoledne ale opět oslabila na 27,80 Kč/EUR. K dolaru je koruna mírně silnější než při rekordním pátečním propadu a její kurz se pohybuje kolem 24,70 Kč/USD.

Těžší kalibr Španělsko

„Řecké volby a nejistota kolem možnosti odpisu dluhu je pouze předskokanem před mnohem větší kalibrem, a to Španělskem,“ upozorňuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

„Španělská strana Podemos, která je také populistická a odpis dluhu má ve svém programu, vede předvolební průzkumy, a volby se budou ve Španělsku konat na konci letošního roku. Finanční trh zatím toto riziko přehlíží a my vidíme právě rostoucí populismus jako možný zdroj větších turbulencí na finančních trzích,“ říká.

Historická zkušenost podle něj ukazuje, že problém s nadměrným dluhem, kterému čelí země na periférii eurozóny, dříve nebo později končí jeho odpisem. „V tomto případě očekáváme další tlak na oslabení koruny, především vůči dolaru,“ dodal Navrátil.

Lídr řecké strany Syriza Alexis Tsipras a šéf španělské Podemos Pablo Iglesias společně na mítinku v Aténách.

Lídr řecké strany SYRIZA Alexis Tsipras a šéf španělské Podemos Pablo Iglesias společně na mítinku v Aténách.

FOTO: Yannis Behrakis, Reuters

Podle ekonoma Patrie Tomáše Vlka by zhoršení situace kolem Řecka znamenalo riziko dalšího oslabování koruny k dolaru. „Kurz vůči euru by to nemělo zásadně ovlivnit,“ řekl Novinkám.

Čeká se na ČNB

Jak doplnil Jan Bureš, řecký odchod z eurozóny ještě nenastal, a koruna tak zatím bude žít více blížícím se únorovým zasedáním České národní banky.

ČNB bude v únoru rozhodovat o případném prodloužení kurzového závazku 27 Kč/EUR. Vzhledem k nízké inflaci v eurozóně ekonomové nevylučují ani jeho další posun.

„Riziko změny kurzového závazku ČNB z 27 Kč/EUR na 29–30 Kč/EUR očekáváme s pravděpodobností 30 procent,“ řekl Navrátil z České spořitelny.

Relativně nízkou inflaci v eurozóně a slabý ekonomický růst podle něj nezvrátí ani oznámené kroky Evropské centrální banky na podporu ekonomiky. [celá zpráva]