Hospodářský růst byl loni nejpomalejší od roku 1990 a poprvé za 15 let zaostal za vládním cílem, podle kterého měl dosáhnout 7,5 procenta. Mírně však překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 7,3 procenta. V roce 2013 se čínský HDP zvýšil o 7,7 procenta.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

V samotném čtvrtém čtvrtletí čínská ekonomika meziročně stoupla o 7,3 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozím kvartálu. To představuje nejslabší výsledek od prvního čtvrtletí 2009.

„Ačkoli růst na úrovni 7,3 procenta není tak velkolepý jako během uplynulého desetiletí, stále patří k nejrychlejším na světě," řekl podle serveru BBC analytik Frederic Neumann ze společnosti HSBC.

Motor světového růstu

Mezinárodní měnový fond (MMF) navíc upozornil, že zpomalování růstu odráží vítané rozhodnutí čínské vlády zreformovat domácí hospodářství. Peking se nyní snaží omezit závislost ekonomiky na investicích a zahraničním obchodu a podporovat hospodářský růst založený na domácí spotřebě.

Fond v úterý předpověděl, že v letošním roce čínská ekonomika stoupne o 6,8 procenta. V příštím roce by pak měl hospodářský růst podle prognózy MMF zpomalit až na 6,3 procenta.

Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světového hospodářství a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží. Slabší růst v Číně by tak mohl mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa.