Stát v Ústeckém kraji s největší pravděpodobností prolomí limity těžby hnědého uhlí u dolu Bílina, kde si to nevyžádá žádné bourání. V případě dolu ČSA se uvažuje o úpravě limitů bez likvidace obcí Černice a Horní Jiřetín, uvedl Mládek během své návštěvy v Mostě.

Tam se setkal se zástupci společnosti Severočeské doly ze skupiny ČEZ, odboráři a představiteli měst a obcí, kterých by se změny mohly dotknout. „Jednání mne utvrdila v přesvědčení, že varianta posunutí limitů pouze na dole Bílina se jeví jako nejvhodnější," uvedl.

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Prolomení limitů podle něj zajistí práci pro další generaci lidí v letech 2030 až 2055. Změna navíc zajistí teplo pro čtyři milióny lidí závislých na centrálních výtopnách na hnědé uhlí, dodal.

Zatímco u dolu Bílina panuje shoda, v případě dolu ČSA patřícího společnosti Severní energetická není prolomení limitů těžby vůbec jisté. Pokud se tak přece jen stane, je podle Mládka pravděpodobnější varianta pouze částečného prolomení a zachování Horního Jiřetína, jak uvedl již v pondělí. [celá zpráva]

„Pro velké prolomení nevidím politickou vůli," uvedl ministr.