V opačném směru se vydal především Philip Morris a také ČEZ. Index PX 50 za uplynulý týden klesl o 1,54 procenta na 784,1 bodu.

Domácímu trhu nepomohl ani vývoj na zahraničních burzách. Ty v posledních dnech většinou oslabovaly a ve výhledu přílišným optimismem nehýří. Dobré a špatné zprávy z podnikové sféry se celkem pravidelně střídají, podobně je to i u nových makroekonomických údajů.

Investoři vyčkávají a spíše shromažďují hotovost, než by se pouštěli do razantních akcí. Největší pokles ve zkráceném týdnu zaznamenal Český Telecom, a to o 8,85 procenta na 292,20 koruny. Titul se již obchodoval bez práva na dividendu.

Ani blížící se rozhodný den pro výplatu dividend nepomohl akciím Komerční banky vzhůru. Přitom banka dosahuje dobrých výsledků a většina analytiků je doporučuje pro jejich růstový potenciál. Akcie KB za týden klesly o 5,37 procenta na 2747 korun.

Cenné papíry rakouské Erste Bank byly ve čtvrtek rozštěpeny v poměru 1:4, a to na pražské i vídeňské burze. Akcionáři tedy dostali za svou akcii čtyři jiné, ale s nižší cenou. Analytici britské HSBC ale tyto akcie považují již za nadhodnocené a předvídají výběr zisků od investorů. Erste uzavřela na 1052 korunách, v přepočtu s mírnou ztrátou 0,18 procenta.

Philip Morris se snaží postupně vrátit na vyšší úroveň kursu, kterou ztratil v jarních měsících po výběru dividend. Za poslední tři dny posílil o 5,05 procenta na 16 841 korun, ale do březnových 20 000 korun je to ještě hodně daleko.

Závěr týdne patřil Českým radiokomunikacím, které rychle zpevňovaly po zprávě o nové nabídce na odkup od majoritního vlastníka Bivideonu. Ten předběžně nabízí 440 korun, tedy více než minulých 245 korun. Cenu odkupu ještě musí schválit KCP.

Radiokomunikace za týden posílily o 2,83 procenta na 439,60 koruny.