Dlouho se navzájem osočovaly z toho, která z nich má větší díl viny na tom, že se do západní Evropy ve velkém pašují cigarety. Spor stál v průběhu let unii i Philip Morris (PM) stovky miliónů dolarů.

EU zažalovala PM u soudu v New Yorku v roce 2001. Kladla mu za vinu, že dodával obrovské množství cigaret do zemí s nižším daňovým zatížením a nutil pašeráky přebytky prodávat v zemích EU, kde je daňové zatížení mnohem vyšší.

Philip Morris, který vyrábí například cigarety značky Marlboro, obvinění vždy odmítal. V rámci dnešního urovnání sporu s Evropskou komisí se ale zavazuje, že bude do každé země dodávat jen tolik cigaret, po kterých existuje reálná poptávka.

Rekordní suma pro EU

Částka, kterou výrobce cigaret zaplatí, je nejvyšší, jakou Evropská unie "vytáhla" od jedné společnosti. Například mediálně velmi sledovaný spor unie a Microsoftu vyústil v pokutu 497 miliónů eur, tedy asi 16 miliard korun.

Peníze tabákového obra skončí v rozpočtu Evropské unie, část jich ale získá i deset zemí EU, které se připojily ke komisi a na Philip Morris rovněž podaly žalobu. Je to Belgie, Finsko, Řecko, Francie, Německo, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko a Španělsko.