Údaje jsou další známkou silného trhu práce v Německu. Míra nezaměstnanosti se v listopadu nacházela na úrovni 6,6 procenta, tedy na nejnižší za posledních 23 let.

Do Německa se loni přistěhovalo nejvíce lidí za 20 let. [celá zpráva]

Ekonomika oslabila

Příznivé podmínky na trhu práce podporují spotřebitelské výdaje, které jsou důležitým motorem růstu německé ekonomiky. Ta se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi, která se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Německou ekonomiku letos zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad má také ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá také řada českých podniků.

Češi pendlují

Podle statistik Spolkového úřadu práce v Německu pracuje také přes 27 tisíc Čechů, nejvíce z nich v Bavorsku, kde tvoří téměř tři procenta pracovní síly. Většina z nich „pendluje”, tedy dojíždí za prací z příhraničních obcí.

Nejpočetnější skupinu cizinců v Německu tvoří Turci, nejvíce přistěhovalců v posledních letech do Německa míří z Polska a Rumunska.