V minulých letech ceny tohoto pro Rusy klíčového nápoje rostly. Před lety stál půllitr v přepočtu 98 korun, v roce 2014 to bylo 220 korun. Právě zdražováním vodky chtěl Putin bojovat proti její spotřebě. Ale v prosinci přiznal, že vysoká cena vedla spíš k tomu, že lidé zvýšili spotřebu nelegálně vyráběného alkoholu, který nepodléhá zdanění. Podle poslední studie umírá čtvrtina ruských mužů do věku 50 let a alkohol v tom hraje klíčovou roli.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Rozhodnutí přišlo ve chvíli, kdy se země potýká s velkými ekonomickými problémy kvůli klesající ceně ropy a ekonomickým sankcím, na něž navazuje pád rublu na světových trzích.

“Je to jasný populismus ve chvíli, kdy je Rusko na pokraji ekonomické krize, která může trvat roky,” řekl podle agentury Bloomberg Vadim Drobiz, ředitel společnosti Ciffra, která se zabývá výzkumem trhu s alkoholem. Připomněl, že v poměru k příjmu obyvatel je vodka v Rusku jednou z nejdražších na světě.