Hlavní obsah

Arabské země potvrdily, že svou těžbu ropy nesníží

Abú Zabí

Arabští členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v neděli bránili listopadové rozhodnutí zachovat těžbu v rámci kartelu navzdory prudce klesajícím cenám ropy beze změny a potvrdili, že svou těžbu snižovat nebudou.

Foto: Henry Romero, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Zástupci Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů (SAE) a dalších zemí na ropné konferenci v Abú Zabí vyzvali ostatní producentské země k lepší spolupráci a apelovali na ně, aby svou těžbu v zájmu stabilizace cen nezvyšovali.

OPEC minulý měsíc rozhodl, že ponechá svůj celkový limit pro těžbu ropy beze změny na 30 miliónů barelů za den. Pro ceny ropy, které od léta klesají, to byl další impulz k poklesu a nyní se cena ropy Brent pohybuje kolem 60 dolarů za barel, téměř 50 procent pod červnovými maximy a na minimech za pět a půl roku. Letošní pokles cen je nejvýraznější od globální finanční krize na podzim 2008.

Saúdský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí uvedl, že nynější ceny podpoří růst světové ekonomiky a poptávku po ropě, což povede k oživení cen; na straně nabídky pak povedou nízké ceny k omezení investic do nových zdrojů, což v budoucnu zpomalí nárůst produkce. "Jsem přesvědčen, že situace na ropném trhu se zlepší," řekl Nuajmí podle agentury Reuters.

Rijád tak dal podruhé za tři dny najevo, že největší světový vývozce ropy svou těžbu nesníží a nechá trh, aby se sám stabilizoval. Nuajmí dokonce později dodal, že Saúdská Arábie neomezí produkci, ani kdyby ji snížily země mimo OPEC. "Pokud chtějí svou těžbu omezit, pak to vítáme, my ji ale nesnížíme, rozhodně ne Saúdská Arábie," řekl.

Za propad mohou spekulanti 

Z prudkého propadu cen Nuajmí obvinil spekulanty na trhu a nedostatečnou kooperaci mezi OPEC a ostatními producenty. Naznačil také, že na nízké ceny doplatí producenti s vyššími náklady, kteří s OPEC nespolupracovali. "Nejlepší pro všechny bude, když budou těžit nejefektivnější producenti," řekl. Nejlevněji těží ropu právě arabské země kolem Perského zálivu a na ty podle Nuajmího nebude mít propad cen "žádný významnější vliv".

Po rozhodnutí kartelu se objevily dohady, že OPEC svým krokem chce vedle snahy o zastavení prudkého vzestupu těžby břidlicové ropy v USA také potrestat Rusko a Írán za jejich podporu režimu Bašára Asada v Sýrii. Moskva se před listopadovým zasedáním intenzivně snažila OPEC přesvědčit, aby snížil těžbu. Vztahy mezi Ruskem a OPEC se ale zkalily už počátkem tisíciletí, kdy Moskva slíbila snížit produkci v koordinaci s kartelem, slib ale nedodržela a svůj vývoz naopak zvýšila.

Reklama

Výběr článků

Načítám