Ministr ale neupřesnil, o jakou částku bude zapotřebí zvýšit dohodnutou pomoc v objemu 17 miliard dolarů (zhruba 380 miliard Kč) .

"Chceme program rozšířit kvůli obtížné situaci. Pracuje se na výpočtech," řekl podle agentury Reuters ministr. Dodal, že zatím ještě nelze říci, kolik hotovosti bude Ukrajina potřebovat.

S ukrajinskou vládou nyní v Kyjevě o záchranném programu jedná delegace MMF. Ukrajina již v rámci dohodnutého programu od MMF obdržela 4,6 miliardy dolarů a ráda by co nejrychleji získala další část pomoci v hodnotě 2,7 miliardy dolarů. MMF schválil dvouletý záchranný program pro Ukrajinu koncem dubna.

MMF: Západ by měl přidat 15 miliard dolarů

Program má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky, která ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 5,3 procenta. Potýká se s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a březnové anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Slova ministra tak potvrzují obavy MMF, který už začátkem září upozornil, že Ukrajina by mohla potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až 19 miliard dolarů, pokud bude konflikt na východě země pokračovat i v příštím roce.

List Financial Times tento týden uvedl, že podle zjištění MMF se v programu hospodářské pomoci pro Ukrajinu nedostává asi 15 miliard dolarů. MMF prý upozornil západní země, že musí tyto peníze v řádu týdnů zajistit, aby odvrátily finanční kolaps Ukrajiny. [celá zpráva]